Ekonomiku čaká doba ľudová (Finweb)

 Radovan Ďurana vysvetľoval 15.5.2017 možné negatívne dopady zvyšovania mzdových nákladov pre portál Finweb

Ekonomiku čaká doba ľudová  (Finweb)

 Ešte nedávno prispieval k rastu najmä zahraničný dopyt, dnes spotreba domácností.

Živnostník Peter Varga poskytuje IT podporu pre viaceré bratislavské firmy. V lete chce ísť na dovolenku v novom aute, ktoré si teraz kupuje. "Našetrené som mal už dlhšie, ale chcel som si byť istý, že ak niečo stane, budem mať rezervu. Vyzerá to, že najbližšie roky bude práce dosť." Podobne uvažuje čoraz viac Slovákov, aj preto bude našu ekonomiku ťahať čoraz viac domáca spotreba. Tá by mala v tomto roku narásť o tri percentá.

Namiesto exportu

"V rokoch 2009 až 2013 prispieval k rastu ekonomiky najmä zahraničný dopyt, spotreba domácností bola skôr v ústraní. Potom sa situácia zmenila a spotreba sa začala výraznejšie oživovať," vysvetľuje zmeny analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Bežní Slováci tak zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu v štatistikách. "Tak to by svoje číslo mohol dať premiér aj mne, keď ho už dával manažérom Jaguaru," zažartoval si Varga na otázku HN, či sa cítia ťahúňom ekonomiky. Vážnejšie však dodáva, že jeho klienti sú závislí od bežných zákazníkov a tí majú viac na míňanie práve vďaka rastu platov, ktoré tlačí hore príchod nových investorov.

To potvrdzujú aj odborníci, za dobrou spotrebiteľskou náladou je podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka predovšetkým rastúca zamestnanosť, vyššie mzdy a rekordne nízke úrokové sadzby. "Ľudia majú viac peňazí, ktoré môžu minúť. Zároveň sa začínajú ukazovať náznaky prehrievania trhu práce, čo môže ešte zrýchliť rast miezd, a teda aj dopyt domácností. Trend by mal teda pokračovať," odhaduje analytik Tatra banky Tibor Lörincz.

Hoci Brusel verí domácnostiam, rozhodne nie je najoptimistickejší. "V porovnaní s aktuálnou, v marci publikovanou predikciou NBS, je prognóza ekonomického rastu v strednodobom horizonte podľa EK pesimistickejšia, čo je najmä v roku 2018 spôsobené výrazne odlišným pohľadom na dynamiku súkromnej spotreby," vysvetľuje analytička menového úseku centrálnej banky Jana Široká.

Neurčité dosahy balíčkov

Teoreticky by si mali finančne polepšiť aj tí spotrebitelia, ktorí si sami nedokážu vyjednať lepšie peniaze, no zasiahne ich zvyšovanie minimálnej mzdy či rôznych príplatkov, ktoré nedávno oznámil premiér Robert Fico "Ak sociálne balíčky zdvihnú mzdy zamestnancom, zvýši sa u nich aj dopyt. Diabol sa však ukrýva v detailoch, problémom sú rôzne vedľajšie dosahy, napríklad vplyv na zamestnanosť," zamýšľa sa Lörincz. Napríklad príliš prudký rast minimálnej mzdy by podľa neho mohol spôsobiť nižší prírastok nových pracovných miest. Podľa neho je dnes ťažké odhadnúť, aký bude reálny dosah balíčkov, výraznejší rast spotreby oproti prognóze Európskej komisie je však podľa neho skôr nepravdepodobný.

"Vynútené zvyšovanie mzdových nákladov sa môže prejaviť aj v raste cien," dodáva opačný pohľad Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Navyše podľa neho vôbec nie je isté, ako na opatrenia vlády zareagujú zamestnávatelia. "Napríklad zavedenie trinásteho platu sa nemusí prejaviť vo vyššom raste miezd, ale v zrušení polročných odmien a ich presune na koniec roka," vysvetľuje. Spotreba domácností však porastie bez ohľadu na to, či balíčky budú alebo nebudú prijaté, upozorňuje Ďurana. Ťažiť z toho budú nielen domácnosti, ale aj firmy. "Zvýšeným dopytom sú spravidla najviac ovplyvnené ubytovacie služby a služby reštaurácií," predpovedá Lörincz úspešný rok pre odvetvie, ktoré už teraz rastie dobrým tempom. Tržby hotelov stúpli za posledný rok o 7,3 percenta a reštaurácie rástli o viac ako deväť percent.

Čo predikuje Brusel

Viac peňazí na spotrebu, menej ľudí bez práce a zodpovednejšie hospodárenie štátu – vyplýva to z prognózy Európskej komisie, ktorá nám na tento rok odhaduje trojpercentný rast HDP. Na budúci rok by mala ekonomika rásť ešte rýchlejšie, a to až o 3,6 percenta. Pozitívny vývoj sa očakáva aj na trhu práce, miera nezamestnanosti by mala klesnúť tento rok na 8,6 percenta a v budúcom roku bude podľa Komisie bez práce len 7,6 percenta Slovákov. Rásť však nebude len HDP a zamestnanosť, ale aj ceny v obchodoch. Tie by mali byť vyššie tento rok o 1,4 a na budúci rok o 1,6 percenta. Dobrý smer ekonomiky potvrdzujú aj aktuálne čísla Štatistického úradu. Podľa nich bol marcový medziročný rast tržieb v maloobchode na úrovni 7,5 percenta, čo je najvyššie číslo od septembra 2008. Internetové a zásielkové obchody mali tržby vyššie o viac ako tretinu, darilo sa predajcom áut, ktorí rástli o viac ako 8 percent. Predajcovia informačných a komunikačných technológií zaznamenali dokonca tržby vyššie o viac ako 41 percent.

Matej Vanoch
Finweb, 15.5.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards