Private Provision of Public Goods via Crowdfunding

Róbert Chovanculiak spolu s Marekom Hudíkom publikoval odborný článok Private provision of public goods via crowdfunding v cambridgskom časopise Journal of Institutional Economics. Článok ukazuje, že v prípadoch keď zlyhá vláda pri poskytovaní verejných statkov, môže jej funkciu nahradiť crowdfunding ako súkromná alternatíva.

Private Provision of Public Goods via Crowdfunding

Crowdfunding je internetová platforma, prostredníctvom ktorej sa môže veľké množstvo ľudí vyzbierať malými príspevkami na realizáciu určitého projektu. Špeciálna podkategória je civic crowdfunding, ktorý sa zameriava na financovanie verejných statkov.

V článku je ukázané ako crowdfunding pomohol riešiť tri hlavné problémy spojené so súkromným poskytovaním so verejných statkov: vysoké organizačné náklady, problém zaistenia a problém čierneho pasažiera. Článok predstavuje dve prípadové štúdie, v ktorých sa ľudia dobrovoľne rozhodli prispievať na financovanie polície a národnej obrany práve prostredníctvom crowdfundingu.

Článok je dostupný tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards