Súkromné penzie ignorujú dve tretiny mladých ľudí (HN)

 Radovan Ďurana upozorňoval na značný nezáujem a neinformovanosť populácie o fungovaní súčasného dôchodkového systému na Slovensku v článku, ktorý publikovali Hospodárske noviny 18.5.2017

Súkromné penzie ignorujú dve tretiny mladých ľudí  (HN)

 DRUHÝ PILIER

Podľa analytikov sa sporitelia pripravujú o tri percentá z nasporenej sumy za každý "zameškaný" rok.

Matej Vanoch

Bratislava – Skončia školu, zamestnajú sa, ale o sporenie na dôchodok sa nezaujímajú vôbec. Minimálne o to súkromné. Taká je realita mladých ľudí, ktorí čerstvo prichádzajú na slovenský trh práce. Štatistika je nasledovná: za posledných deväť rokov vstúpilo do dôchodkových správcovských spoločností len 30 percent ľudí, ktorí začínajú robiť. Upozorňujú na to analytici Útvaru hodnoty za peniaze.

Veľa času

Od roku 2008 je systém dobrovoľný a ukazuje sa, že väčšina mladých ho ignoruje. "Vzhľadom na jeho výhodnosť je to extrémne nízke číslo. Tých ľudí by malo byť okolo 80 percent, možno aj viac," myslí si analytik Inštitútu sporenia a investovania Ján Šebo. Riaditeľ The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko si dokonca myslí, že by do systému privátnych penzií mali vstúpiť všetci, ktorí môžu. "Stačí si uvedomiť, kto si dnes v druhom pilieri môže začať sporiť na dôchodok. Sú to mladí ľudia do 35 rokov, ktorí majú pred sebou ešte desaťročia kariéry." Problémom je však nezáujem a nedostatočná informovanosť mladých. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu totiž väčšina z nich ani nezačala uvažovať o tom, či je pre nich systém výhodný alebo nie. "Pokiaľ sa človek nestretne s finančným poradcom, tak sa k informáciám často nedostane," hovorí. Rezort práce tvrdí, že na komerčnú kampaň nemá vyčlenené verejné prostriedky. "Domnievame sa, že táto úloha má byť naďalej doménou správcovských spoločností. Pre dobrú vec sme však v prípade potreby pripravení na súčinnosť s asociáciou DSS," odkázal Michal Stuška, hovorca ministerstva.

Navrhujú opačný model

Riešením by podľa Ďuranu bolo opätovné zavedenie povinného vstupu. Tí, ktorým nebude vyhovovať, z neho budú môcť vystúpiť, a zároveň ľudia, ktorí o svojom dôchodku nepremýšľajú, v ňom budú automaticky. "Značná časť z tých, ktorí nevstúpili do druhého piliera, bude mať nižšiu penziu. Niekedy aj o 20 percent. Každý rok, o ktorý človek oneskorí vstup, sa pripraví o tri percentá z nasporenej sumy," dodáva Šebo.

Matej Vanoch
HN, 18.5.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards