Súkromné penzie ignorujú dve tretiny mladých ľudí (Finweb)

 Radovan Ďurana upozorňoval na značný nezáujem a neinformovanosť populácie o fungovaní súčasného dôchodkového systému na Slovensku v článku, ktorý publikovali Hospodárske noviny 18.5.2017 na ich ekonomickom portály

Súkromné penzie ignorujú dve tretiny mladých ľudí  (Finweb)

 Podľa analytikov sa sporitelia pripravujú o tri percentá z nasporenej sumy za každý "zameškaný" rok.

Skončia školu, zamestnajú sa, ale o sporenie na dôchodok sa nezaujímajú vôbec. Minimálne o to súkromné. Taká je realita mladých ľudí, ktorí čerstvo vstupujú na slovenský trh práce.

Štatistika je nasledovná: za posledných deväť rokov vstúpilo do dôchodkových správcovských spoločností len 30 percent ľudí, ktorí začínajú robiť. Upozorňujú na to analytici Útvaru hodnoty za peniaze. Od roku 2008 je systém dobrovoľný a ukazuje sa, že väčšina mladých ho ignoruje. "Vzhľadom na výhodnosť druhého piliera je to extrémne nízke číslo. Tých ľudí by malo byť okolo 80 percent, možno aj viac," myslí si analytik Inštitútu sporenia a investovania Ján Šebo.

Veľa času

Riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko si dokonca myslí, že by do systému privátnych penzií mali vstúpiť všetci, ktorí môžu. "Stačí si uvedomiť, kto si dnes v druhom pilieri môže začať sporiť na dôchodok. Sú to mladí ľudia do 35 rokov, ktorí majú pred sebou ešte desaťročia profesionálnej kariéry a rovnako dlhý investičný horizont."

Problémom je však nezáujem a nedostatočná informovanosť mladých ľudí. Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu totiž väčšina z nich ani len nezačala uvažovať o tom, či je pre nich kapitalizačný systém výhodný alebo nie. "Pokiaľ sa človek nestretne s nejakým finančným poradcom, tak sa k potrebným informáciám často ani nedostane," hovorí. Rezort práce tvrdí, že na komerčnú kampaň nemá vyčlenené verejné prostriedky. "Domnievame sa, že táto úloha má byť naďalej doménou samotných správcovských spoločností. Pre dobrú vec sme však v prípade potreby pripravení na súčinnosť s asociáciou DSS," odkázal Michal Stuška, hovorca ministestva.

Navrhujú opačný model

Riešením by podľa Ďuranu bolo opätovné zavedenie povinného vstupu. Tí, ktorým nebude vyhovovať, z neho budú môcť vystúpiť, a zároveň ľudia, ktorí o svojom dôchodku nepremýšľajú, v ňom budú automaticky. "Dá sa predpokladať, že značná časť z tých, ktorí nevstúpili do druhého piliera, bude mať nižší dôchodok. V niektorých prípadoch možno aj o 20 percent. Každým rokom, o ktorý človek oneskorí svoj vstup, sa pripraví o tri percentá z nasporenej sumy," dodáva Šebo.

Matej Vanoch
Finweb, 18.5.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards