S fintou na vyšší dlh analytici nesúhlasia (HN)

 Radovan Ďurana kritizoval 23.5.2017 ďalší návrh vlády na obídenie pravidla Európskej únie obmedzujúce zadlžovanie krajín v článku od denníka Sme

S fintou na vyšší dlh analytici nesúhlasia  (HN)

 VEREJNÉ FINANCIE

Namiesto prelomenia dlhovej brzdy je na stole návrh, aby sa sankčné pásma nemenili, ale vzťahovali na miernejší ekonomický ukazovateľ.

Matej Vanoch

Bratislava – Premiér Robert Fico avizuje veľkú hádku s Úniou o ďalšie peniaze z eurofondov na rozvoj našich regiónov. Aj alternatíva, ktorú si pripravil, ho však dostane do konfliktu, tentoraz s opozíciou a ekonomickými analytikmi. Tým sa jeho nápad, ako si viac požičať bez nutnosti zmeniť percentá v dlhovej brzde, nepozdáva.

Druhý pokus

Ficov kabinet sa obáva, že nebude mať za čo stavať diaľnice. Európske peniaze sme už takmer minuli a fungovanie eurofondov po roku 2020 je nejasné. "Buďme pripravení na veľkú hádku o tom, či sa bude pokračovať v politike solidarity bohatších štátov voči menej bohatým krajinám," avizuje predseda vlády. Chýbajúce zdroje zároveň hľadá v ďalšom požičiavaní. Prekážkou je zákon o dlhovej brzde a z neho vyplývajúce sankcie. Vládnej koalícii sa však 90 hlasov potrebných na zmenu ústavného zákona bude hľadať ťažko. Opozícia už totiž pred niekoľkými mesiacmi návrh na takzvanú investičnú výnimku zamietla. "Umožniť zlodejom, ktorí vykradli našu spoločnú špajzu, aby mohli vyjesť aj zásoby v kuchyni, by bolo veľmi nezodpovedné," odkázal vtedy vláde Igor Matovič a v podobnom duchu odpovedali aj ďalší opoziční lídri.

Čistý verzus hrubý

Aj preto ponúkajú ministri alternatívu. "Cieľom bude dosiahnuť neutralitu dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu," tlmočil v parlamente podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. Na ilustráciu, hodnota hrubého dlhu je 51,9 percenta HDP, čo znamená prekročenie prvej hranice dlhovej brzdy. Ak by sa však bral do úvahy čistý dlh, mala by vláda rezervu na vyššie výdavky bez postihov. Jeho hodnota je totiž "iba" 48,9 percenta HDP.

Odborníci sú proti

Podľa Petra Goliaša z inštitútu INEKO však v súčasnosti na uvoľnenie pravidiel nie je dôvod. "Ak vláda splní rozpočtové ciele, bude dlh klesať dostatočne prudko na to, aby sa vytvoril priestor pre potrebné investície, napríklad do infraštruktúry," vysvetľuje. Tiež upozorňuje na prieskum Klubu ekonomických analytikov. Väčšina jeho členov by so zmenou metodiky súhlasila iba v tom prípade, ak by sa zároveň sprísnili požiadavky na výšku dlhu. "S prechodom na čistý dlh bez poklesu sankčných pásiem nesúhlasilo 20 analytikov, len jeden vyslovil mierny súhlas," hovorí Goliaš. S týmto názorom sa stotožňuje aj hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. "Návrh zmeny z hrubého na čistý koncept dlhovej brzdy považujem za vhodný, len by ho malo sprevádzať aj sprísnenie sankčných pásiem." To by však vláde neprinieslo väčší priestor na zvyšovanie výdavkov, ktoré chce použiť na pomoc zaostávajúcim regiónom. Podľa analyt ika inšt itútu INESS Radovana Ďuranu však pomoc chudobnejším častiam Slovenska s dlhovou brzdou nijako nesúvisí. "Oproti stavu pred krízou dnes vláda míňa o dve percentá HDP viac, preto sa nemôže sťažovať na nedostatok zdrojov. Problémom je ich neefektívne použitie a plytvanie," myslí si.

Sankčné pásma dlhovej brzdy

Hodnota dlhu Sankcia
50-53 % HDP Návrh opatrení na zníženie dlhu
53-55 % HDP Zmrazenie platov členov vlády
55-57 % HDP Zmrazenie/pokles výdavkov rozpočtu
57-60 % HDP Vyrovnaný/prebytkový rozpočet
Viac ako 60 % HDP Hlasovanie o vyslovení dôvery vláde

Dlh Slovenska

Hodnota hrubého dlhu (v percentách HDP) Hodnota čistého dlhu (v percentách HDP)
2010 41,2 36,9
2011 43,7 40,8
2012 52,2 46,6
2013 54,7 48,4
2014 53,6 49,1
2015 52,5 48,2
2016 51,9 48,9

FOTO:

Premiér Robert Fico (vľavo od primátora Nitry Jozefa Dvonča) chce otvoriť viac diaľnic aj na úkor väčšieho zadlžovan

Matej Vanoch
Sme, 23.5.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards