Gréci budú lídrom rozpočtovej zodpovednosti, Kocúr Tom v krajine peňažných ilúzií a prečo sa Bitcoin ťaží.

Trhy .Index S&P 500 medziročne narástol už o takmer 15 % a tento týždeň americké akcie opäť posunuli svoje historické rekordy.

Gréci budú lídrom rozpočtovej zodpovednosti, Kocúr Tom v krajine peňažných ilúzií a prečo sa Bitcoin ťaží.

Euro po rýchlom raste minulý týždeň odpočíva nad úrovňou 1,12 dolára. Podobne sa správa aj zlato. To naznačuje, že ide skôr o stratu hodnoty americkej meny, než pohyb relatívnej ceny samotného zlata. Unca stoji približne 1260 dolárov.

Zvuky peňazí
Nórska centrálna chystá vydanie novej 100 a 200 korunovej bankovky. Pri tejto príležitosti pripravili hudobný videoklip, kde trochu netradične predstavujú ich bezpečnostné znaky.

Ako znejú lepšie peniaze si môžete pozrieť vo videu Českej národnej banky. Pôvod výrazov ako „má to cveng“ alebo „Sound Money“ je hneď jasnejší.

Ak ČNB robí takéto videá, niet divu, že Čechom sa do eurozóny nechce. Podľa vývoja prieskumov verejnej mienky ale za to môže skôr existenčná úzkosť eura po finančnej kríze. Som zvedavý, kto ich donúti.


 

Európa
Ministri krajín EÚ odhlasovali, že služby streamovania videa ako Netflix alebo Amazon Prime Video musia 30 % obsahu venovať európskej produkcii. Facebook, Twitter a Youtube má zas rýchlejšie odstraňovať nenávistný obsah zo svojich sietí. Ešte by malo riadiace centrum v Bruseli nakázať Amazonu, Ebayu a Alibabe, aby 30 % predaných produktov pochádzalo od nás a problém pomalého rastu životnej úrovne v EÚ bude vyriešený. Hlasovaním k prosperite a kultúrnej spoločnosti!

Merkelová hundre na príliš slabé euro a monetárnu politiku ECB. Slabá spoločná mena má byť dôležitým dôvodom pre vysoký prebytok nemeckej obchodnej bilancie. Súčasnému šéfovi ECB Mariovi Draghimu končí funkčné obdobie na jeseň 2019. Merkelová začala spomínať Jensa Weid-manna, súčasného šéfa Bundesbanky, ako jeho možného nástupcu.
Portugalsko dosiahlo v roku 2016 deficit verejných financií 2 % HDP, čo je najnižšia hodnota od začiatku 90tych rokov.

Európsky stabilizačný mechanizmus pripravil štúdiu, ktorá hovorí, že Grécko nebude potrebovať žiadnu ďalšiu finančnú pomoc pri súčasnej úrovni dlhu. Stačí, keď udrží dvadsať rokov primárny prebytok na úrovni 3 % HDP. To je špeciálne pre Grécko ambiciózny cieľ na hranici irónie. Pomôcť môže pripravovaný zákon, ktorý štátu umožní hromadne, elektronicky zhabať obsah bezpečnostných schránok v banke a finančné produkty klienta v prípade, že ich „zabudne“ uviesť v daňovom priznaní.

Kocúr Tom, zlé peniaze a čínske hydinárne
Ak máte deti, zrejme poznáte hovoriaceho kocúra Toma. Mačka s obrovskými očami reaguje na hladkanie či frčky. Okrem zvukovej simulácie niektorých telesných funkcií aplikácia hláskom opakuje, čo práve mojim deťom zišlo na um. Napriek tomu, že to zvyčajne nie je hodné opakovania.


Tom je najdrahší kocúr na svete. Od mladého slovinského (tu je článok pre cudzincov ako rozoznať Slovinsko od Slovenska) manželského páru ho za miliardu dolárov kúpili Číňania. Aj z tunajších skúseností vieme, že Číňania kúpia akúkoľvek blbosť. Čo na tom?

Reťaz zaujímavostí sumou len začína. Toma oficiálne kúpila čínska spoločnosť Zhejiang Jinke Peroxide Co., ktorá vyrába peroxid. Na hľadanie potenciálnych synergií vetry púšťajúceho virtuálneho Toma s produkciou chemikálií v Číne potrebuje človek kreativitu majstra. Netrápte sa, zrejme tu nebude všetko v súlade s kapitalistickým poriadkom. Obchod smrdí, keďže kúpna suma je 7,5 násobkom obratu čínskej chemičky za rok 2016. A takmer 20 násobkom jej hrubého zisku za minulý rok.

Tom nie je výnimkou, možno hovoriť o trende. Nový domov v čínskych priemyselných podnikoch nachádzajú aj mnohí iní producenti zábavy zo západu. Filmové štúdio, ktoré vyrobilo batmanovskú filmovú trilógiu Dark Knight, kúpil realitný magnát z Pekingu za 3,5 miliardy dolárov. Čínsky výrobca stavebných materiálov kúpil Framestore, spoločnosť dodávajúcu špeciálne efekty do filmov Harry Potter. Zhejiang Dragon Pipe Manufacturing Co. zase výrobcu aplikácií Entertainment Game Labs a vývojára hry Gears of War na Xboxe kúpil čínsky spracovateľ hydiny. Až 70 % akvizícií spoločností vyvíjajúcich hry od roku 2015 malo údajne čínskeho kupujúceho.

Spotreba cementu. Zdroj: washingtonpost.com
 

Zdá sa, že aj za drahou zábavou čínskeho priemyslu treba hľadať zlé peniaze. Vďaka novým peniazom v systéme sa akcie čínskych podnikov obchodujú za extrémne násobky ročných výnosov, niektoré dosahujú hodnotu 100. Ak vám investori trhajú z ruky drahé prísľuby budúcich nízkych výnosov, máte v rukách zázračný nástroj. Nadhodnotené akcie možno využiť ako platidlo za nákupy ďalších aktív. Takouto akvizíciou navyše stagnujúca firma získa ďalší zdroj výnosov. Firmy tak za vlastné akcie nakupujú externý zisk. Že draho, nemusí vadiť. Ak ide všetko podľa plánu, manickí domáci investori, na drogách nízkych úrokov, potiahnu ceny akcií po správach o akvizícii ešte vyššie. A investícia sa „zaplatí sama“.

Pyramída? Kým je dostatok likvidity a všetci veria v šťastnú budúcnosť, môže fungovať. „Bublina!“ strašilo už mnoho investorov za poslednú dekádu masívnej stimulácie čínskej ekonomiky zlými peniazmi. Doposiaľ však každú hroziacu katastrofu tamojšia centrálna banka elegantne vyriešila inou manipuláciou. Epizodické nedostatky likvidity, ktoré možno pozorovať ako skoky v úročení krátkych peňazí, ale pripomínajú začiatok roku 2007. Koniec môže byť blízko. No väčšina verí, že centrálna banka to dá aj teraz. Hlavne keď sa blíži výmena politickej špičky krajiny na jesennom 19-tom Národnom kongrese Komunistickej strany Číny. Trhové sily ale na voľby čakať nemusia. Ani tie komunistické.

Nielen Čína nafukuje
Reálne úroky, teda rozdiel medzi úrokom a cenovou infláciou sú vo vyspelých krajinách stále negatívne. Centrálne banky platia komerčným za to, že si od nich požičiavajú zlé peniaze a distribuujú ich do ekonomiky. Presne tak sa robia dobré časy na úkor budúcnosti.


Súvaha Európskej centrálnej banky presiahla už veľkosť súvahy amerického Fedu.

Prečo bitcoin - krypto-okienko Davida Stancela
To bol týždeň. Bitcoinová raketa odštartovala a preleteli sme aj okolo planéty 2400 eur . Ak vám minulý týždeň spomínaný vírus WannaCry zašifroval dáta nekupujte bitcoiny a prečítajte si tento článok, ako sa dostať ku kľúčom na odkryptovanie. Teraz už ale predávam klávesnicu Davidovi Stancelovi.

Bitcoin ako prvý z kryptomien umožnil ľuďom vymieňať si navzájom hodnotu bez toho aby sa tohto procesu zúčastnila akákoľvek tretia strana v roli sprostredkovateľa. Inovatívna technológia pod jeho kapotou - blockchain - priniesla takmer instantné platby, s minimálnymi transakčnými poplatkami v rámci celého sveta. Blockchain je najľahšie si predstaviť ako účtovnú knihu, v ktorej sú zapísané záznamy o všetkých transakciách, ktoré sa kedy stali. Kópiu tejto knihy má každý, kto si stiahne Bitcoin Core softvér na svoj počítač. Ttáto kniha sa pritom neustále aktualizuje o nové transakcie. To, že sa to tak deje majú na starosti tzv. ťažiari, ktorí venujú výpočtovú silu svojich výkonných počítačov tomu, aby vykonávali zložité matematické operácie, ktoré sú životodarnou energiou pre bitcoinovú sieť.

Zatiaľ čo Bitcoin bol sprvoti čisto len záležitosťou geekov a nemal žiadnu hodnotu, bolo to presne pred siedmymi rokmi, kedy si jeden z nich kúpil prvú pizzu za 10 000 bitcoinov (dnes cca 20 miliónov eur). Odvtedy sa toho veľa zmenilo, Bitcoinu začali konkurovať stovky ďalších kryptomien, jeho cena sa vyšplhala už na viac než 2000 eur a ako platidlo Vám ho neodmietnu už ani v takých spoločnostiach ako Microsoft, Dell či Alza. O tom ako a kde Bitcoin a aj iné kryptomeny nakúpiť, a ako si ich bezpečne uschovať, povieme nabudúce.

Tento text je časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze,
dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu
www.jurajkarpis.com

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards