So štátnou realitkou Počiatek nepohol (Pravda)

Ak chce štát efektívnejšie hospodáriť s
nehnuteľnosťami, mal by ako prvú urobiť inventúru budov. Potom by mal
optimalizovať rozloženie úradov, aby sa mohlo čo najviac budov odpredať,
povedal pre Pravdu dňa 19.1. 2009 Radovan Ďurana z INESS. Každý ďalší
prenájom priestorov by mal byť podľa neho podložený potvrdením, že štátna
správa nedisponuje adekvátnymi priestormi. So štátnou realitkou Počiatek nepohol (Pravda)

Kancelária jedného štátneho úradníka v Bratislave má priemerne 22,7 štvorcového metra. Zamestnanec v súkromnej firme si musí vystačiť s 10 až 12 m2. Štát dáva milióny korún na správu budov, ktoré nevyužíva, a za ďalšie milióny si priestory prenajíma. O úrade, ktorý by priniesol do hospodárenia so štátnymi nehnuteľnosťami poriadok, sa zatiaľ len hovorí.

"Uvedené návrhy sú zatiaľ len predmetom diskusie," povedal o pláne zriadiť štátnu realitku hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Podľa kuloárnych informácií je najväčším odporcom projektu, ktorý mal minister Ján Počiatek vypracovať do júna 2007, šéf SNS Ján Slota.

Počiatkova analýza spred dvoch rokov uvádza, že asi pätina štátnych organizácií, ktoré sídlia v Bratislave, si prenajíma priestory od súkromných firiem, často za prehnané ceny.

Napríklad ministerstvo výstavby zaplatilo za prenájom kancelárií v novej budove Apollo Business Centra za prvých desať mesiacov minulého roka 34,4 milióna korún (1,1 milióna eur). Za prenájom vlastných budov, naopak, zinkasovalo za rovnaký čas iba 172 800 korún (5 736 eur).

"Zjavne nevýhodnú zmluvu o nájme uzatvorilo ešte predchádzajúce vedenie ministerstva v roku 2005," pripomenula hovorkyňa Dagmar Vanečková. Ak by ministerstvo odstúpilo, muselo by zaplatiť pokutu.

Inštitút pre ekonomické a sociálne štúdie vypočítal, že ak by štát všetkých úradníkov v Bratislave nasťahoval pod jednu strechu, pri dnešnom nehospodárnom systéme by zaplnil štrnásť 27-poschodových budov. "Ak by sa priestory prenajímali v súlade s trhovou praxou (teda čo najlacnejšie, pozn. red.), obsadili by len polovicu," uvádza INESS na stránke cenastatu.sk.

Z miesta sa nepohol ani projekt vládneho mestečka, ktorý Počiatek navrhoval spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. To by malo sústrediť na jedno miesto všetky ministerstvá.

Pre váhanie väčšiny ministrov sa zatiaľ počíta len s ministerstvami obrany, financií a vnútra. Štát ponúka za jeho výstavbu lukratívne pozemky pod ministerskými budovami.

Či sa podarí projekt premeniť na skutočnosť do plánovaných dvoch rokov, nie je jasné. Šmál povedal len toľko, že sa o ňom diskutuje.

Ak chce štát efektívnejšie hospodáriť s nehnuteľnosťami, mal by podľa analytika INESS Radovana Ďuranu ako prvú urobiť inventúru budov. "Potom by mal optimalizovať rozloženie úradov, aby sa mohlo čo najviac budov odpredať," povedal.

Každý ďalší prenájom priestorov by mal byť podľa neho podložený potvrdením, že štátna správa nedisponuje adekvátnymi priestormi. Upozornil, že keď sa hovorí o hospodárení s nehnuteľnosťami, treba brať do úvahy aj vysoké náklady na ich vykurovanie či upratovanie.

Pravda, 19. januára 2009, Diana Schniererová

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards