Odborári sa pohádali pre platy (SME)

Veľký názorový posun sa odohráva v hlavách českých
politikov. Podľa námestníka ministra dopravy Hodača predá štát celý podiel v
Letisku Praha. Doteraz sa uvažovalo len o dlhodobom prenájme minoritnej časti,
dnes sa už hovorí o úplnej privatizácii.

Odborári sa pohádali pre platy (SME)

BRATISLAVA. Dohoda o zvýšení platov zamestnancov Fakult¬ných nemocníc vyvolala spor medzi odborárskymi zväzmi v zdravotníctve. Slovenský odborový zväz zdravotníctva (SOZ) v utorok podpísal dodatok ku kolektívnej zmluve s Asociáciou fakultných nemocníc o 10-percentnom zvýšení platov zdravotníckych pracovníkov od 1. júna. O ďalšom zvýšení sa má ešte rokovať.

Chýba tam tretí podpis

Lekárske odborové združenie (LOZ) tvrdí, že dohoda neplatí, lebo tam chýba podpis ich zástupcu. Postup kolegov odborárov označil za neštandardný. „Nie sme proti tomu, aby sa ľuďom zvýšili platy, ale mali by sa dodržiavať zákony a ústava,“ povedal šéf LOZ Marián Kollár.
Predseda SOZ Anton Szalay nesúhlasí. „Nešli by sme do protiprávneho aktu a neriskovali by sme, že by niekto mohol peniaze zdravotníkom zobrať,“ reaguje Szalay. Podľa neho kolektívnu zmluvu s fakultným nemocnicami podpísalo vlani iba jeho združenie, a teda aj na dodatku k nej stačia dva podpisy. Kollár oponuje, že už pôvodná zmluva nebola v súlade so zákonom, lebo ju mal podpísať aj zástupca Lekárskeho odborového združenia. Vtedy to však pre tlak exministra Rudolfa Zajaca nespochybňovali.


Štrajkovú pohotovosť nezrušia

„Vypracujeme právnu analýzu a naše ďalšie kroky v blízkej budúcnosti budú nezávislé od SOZ,“ povedal Kollár. Podobne ako szalayovci, aj oni chcú zatiaľ zostať v štrajkovej pohotovosti. Odborári totiž okrem ďalších požiadaviek, ako je napríklad zvýšenie prísunu zdrojov do systému zdravotníctva od štátu, chcú, aby sa platy zvýšili až o 30 percent.

Aj dohodnuté 10-percentné zvýšenie však patrí vo verejnom sektore medzi najvyššie za posledné roky. Naposledy v roku 2005 stúpli platy poslancom, ministrom, sudcom či prokurátorom o 10,2 percenta. Odvtedy také veľké zvýšenie nebolo. Zdravotníci vo fakultných nemocniciach by si tak reálne, teda po očistení od inflácie, mali tento rok polepšiť približne o tri percentá, keďže zvýšenie miezd neplatí celý rok.

Szalay povedal, že o zvýšení platov budú rokovať aj s ostatnými nemocnicami, ktoré sú v Asociácii nemocníc Slovenska.


Peniaze hľadajú v poisťovniach

Peniaze na vyššie platy chcú štátne fakultné nemocnice získať úsporami, ďalej od ministerstva školstva, ale aj zo zdravotných poisťovní. Hľadať peniaze v zdravotných poisťovniach odporučil niekoľkokrát už aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Pokúšali sme sa aj zistiť aktuálne stanovisko rezortu. Hovorkyňa nám však nebrala telefón.

„Chceme zreálniť ceny za výkony,“ povedal šéf Asociácie fakultných nemocníc Jaroslav Šajty. Poisťovne zatiaľ o dodatočných peniazoch hovoriť nechcú. „Nemáme peniaze na zvýšenie platov,“ povedal výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč. Združenie zastrešuje štyri súkromné poisťovne. Nevylúčil, že jednotlivé poisťovne môžu zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami ešte prehodnotiť.


Rezort veci nerieši

Napríklad poisťovňa Dôvera v súčasnosti rokuje o nových cenových podmienkach. Jej hovorkyňa Zuzana Horníková však pripomína, že tento rok už ceny výkonov zvýšila medziročne o 20 percent, napriek tomu, že príjmy poisťovne stúpli len o 13 percent. „Považujeme za nesprávne, ak sa finančné problémy fakultných nemocníc riešia tlakom na zvyšovanie zdrojov od poisťovní na úkor ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pričom ministerstvo nerieši efektívnosť štátnych zdravotníckych zariadení,“ povedala Horníková. Ani štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa nechcela uviesť, či ceny výkonov zvýši. „Rokujeme o cenových podmienkach a zatiaľ nechceme o nich informovať,“ povedala jej hovorkyňa Petra Balážová.


Najprv treba splatiť dlh

Ak poisťovne nedajú peniaze na zvýšenie platov, môže sa to prejaviť na zvýšení dlhu zdravotníctva. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, kam patria aj fakultné nemocnice, mali ku koncu minulého roku dlh vyše štyroch miliárd korún. „Dohoda o zvýšení platov je legitímna, otázne je, či to dokážu, keď produkujú dlhy,“ povedal šéf ekonomického inštitútu INESS Juraj Karpiš. Odporúča, aby sa najprv urobili racionalizačné opatrenia, ktoré zamedzia zvyšovaniu dlhov, napríklad zlúčenie nemocníc alebo redukciou prebytočných oddelení a až potom by sa mali zvyšovať platy.Ľuboš Jančík, SME, 14.6.2007

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards