Cesta k nízkym úrokom (TREND)
Návrh Ministerstva spravodlivosti ohraničiť výšku úrokových sadzieb úverov a pôžičiek je, ako už upozornili iní, absurdným pokusom o vytýčenie nevytýčiteľnej hranice. Úrok je cenou za čas a samotný fakt, že dochádza k uzatvoreniu úverovej zmluvy, je odrazom dôvery veriteľa v dlžníka, ako aj dôvery dlžníka v samého seba.
Úrokový strop je umelým zásahom do dobrovoľnej trhovej výmeny a jeho kritika je preto oprávnená a žiaduca. Existuje však spôsob, ktorým by vláda mohla, ak by naozaj chcela, dosiahnuť nielen všeobecný pokles úrokových sadzieb, ale aj znížiť množstvo samotných úverových transakcií, a to aj bez toho, aby zasahovala tam, kde nemusí.
Dlžníkom sa vždy stáva človek s nápadom, na ktorého realizáciu nemá aktuálne k dispozícii dostatok kapitálových prostriedkov. Tieto prostriedky, spravidla sa jedná o určité množstvo peňazí, sa snaží získať tým, že presviedča potenciálneho veriteľa (banku, nebankový subjekt,...) o dôveryhodnosti seba i svojho zámeru. Veriteľ sa následne, na základe svojho dojmu o klientovi, rozhoduje, či mu úver poskytne, alebo nie. Jedným z kritických faktorov tohoto rozhodovania je schopnosť klienta poskytnúť záruku, na ktorú si môže veriteľ uplatniť nárok v prípade, že dlžník úver prestane splácať. Takouto zárukou môže byť ako súčasný, tak aj budúci majetok dlžníka (prípadne ručiteľa). Z pohľadu potenciálneho dlžníka tak vlastne pri žiadosti o úver nejde o nič iné, ako o pokus pretaviť svoj nápad a časť majetku do podoby s vyššou likviditou na trhu kapitálových statkov. A túto premnenu vykonáva prostredník, napríklad banka. Za svoje služby si účtuje jednak poplatok za náklady spojené s prevodom aktív klienta-dlžníka do „likvidnejšej“ podoby peňazí, a jednak úrok, cenu za čas, počas ktorého budú peniaze klientovi k dispozícii. Ako sa však banka k týmto peniazom dostala? A čo ich robí vysoko likvidnými?
Deregulácia, zrušenie štátnych privilégií a povinnej meny by nepriniesli len spoľahlivejšie peniaze, vyššiu konkurenciu a nižšie úroky, ale otvorili by aj nové možnosti úverov ako takých. Plynulý a rýchly vstup do odvetvia by pomohol oživiť takzvané kooperatívne bankovníctvo nezamerané primárne na finančný zisk, ale napríklad na rozvoj regiónov, kreativity mladých ľudí, družstevných aktivít či charitu. Teda mnohé z činností, na ktoré sa dnes peniaze získavajú buď z úrokom zaťažených úverov alebo lobingom na príslušnom vládnom úrade, by mohli byť získané jednoduchšie, lacnejšie a na báze dobrovoľnosti zároveň. Lacné a dostupné úvery a možnosť rýchlej kapitalizácie majetku by rozšírili podnikateľské možnosti a v neposlednom rade aj posilnili postavenie najchudobnejších obyvateľov, ktorých osud leží našej vláde nepochybne na srdci.
Daniel Valent
Autor je spolupracovníkom INESS
TREND, 24/2007, 14.6.2007