Minimálna mzda na vzostupe

Požiadavku novej vlády na zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60% priemernej mzdy sme viac krát komentovali, napríklad v tomto článku.

Minimálna mzda na vzostupe

To, že minimálna mzda má negatívne dopady práve na tých, ktorých by mala chrániť, potvrdzuje napríklad štúdia Davida Neumarka, profesora na University of California Irvine.

Napriek negatívnym ekonomickým dopadom rastie na Slovensku minimálna mzda rýchlejšie ako priemerná mzda. Ilustruje to aj vyjadrenie čistej minimálnej mzdy v pomere k čistej priemernej mzde. Od roku 2000 vzrástol tento pomer z 34% na 45% na konci roka 2006 (Pre rok 2006: Minimálna mzda 7600, Čistá minimálna mzda 6582, Priemerná mzda 18761, Čistá priemerná mzda 14597)

Postavenie Slovenska v medzinárodnom porovnaní nájdete na grafe, ktorý bol pripravovaný ešte pred zvýšením minimálnej mzdy na 7600Sk (Dnes by sme sa pravdepodobne dostali už na desiate miesto v rebríčku krajín OECD)

Graf:

Pomer čistej minimálnej mzdy k čistej priemernej mzde vzrástol za 6 rokov z 34% na 45%.

Zdroj: OECDObserver

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards