Detská práca

Politiciaktivisti vyspelých západných krajín vytrvalo bojujú proti detskej práci. Ako však tvrdil napr. Milton Friedman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, absencia detskej práce je luxus, ktorý si chudobné krajiny dovoliť nemôžu.

Detská práca

Zákaz detskej práce predstavuje bariéru ekonomickému rastu, ktorý je nevyhnutný na to, aby sa spoločnosť zbavila potreby detskej práce. V chudobných krajinách deti pracujú, pretože si ich rodiny nemôžu dovoliť živiť nečinné a neproduktívne deti. Dôsledky zákazu? Ak sa práca detí v továrňach legislatívne zakáže, veľa detí (aby prežilo) musí pracovať v oveľa nebezpečnejších podmienkach na čiernom trhu – a uživiť sa napríklad prostitúciou.

zaujímavom článku Václava Rybáčka sa spomína ďalší mýtus súvisiaci s detskou prácou: vraj deti pracujú za menej peňazí, čím vytvárajú tlak na pokles miezd dospelých a spôsobujú nezamestnanosť. Kľúčom k bohatstvu však nie je obmedzovanie ponuky práce, ale rast produktivity.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards