INESS Policy Note: Štátna podpora bývania je spojená s veľkou mierou plytvania

INESS Policy Note venovaný deficitu verejných financií si môžete stiahnuť tu. Ako v ňom konštatujeme, štátna podpora bývania je spojená s veľkou mierou plytvania.

INESS Policy Note: Štátna podpora bývania je spojená s veľkou mierou plytvania

V minulom roku bola zhruba každá štvrtá nová hypotéka podporená štátom. Má zmysel podporovať dlžníkov, ktorí nie sú odkázaní na štátnu pomoc (inak by nedostali hypotéku), ktorí kupujú nehnuteľnosti na trhu so silným dopytom?

Neadresné poskytovanie štátnej podpory stavebného sporenia stále pokračuje. Stavebné sporiteľne pritom poskytujú viac komerčných ako stavebných úverov. Prečo vláda nezruší poskytovanie prémie, keď jej hlavným využitím je zhodnotenie úspor sporiteľov a nie investícia do bývania?

Zrušenie, alebo minimálne prehodnotenie týchto dotácií by ušetrilo štátnemu rozpočtu desiatky miliónov eur.

INESS Policy Note: Štátna podpora bývania je spojená s veľkou mierou plytvania (.pdf)

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards