Šetriť v zdravotníctve klamaním?

Na nemeckých pacientoch, ktorých trápia problémy ako chronická bolesť a mierna depresia, budú môcť čoskoro doktori vyskúšať niečo nové: placebo.

Rozsiahly výskum o využívaní placeba Nemecká zdravotnícka asociácia nedávno uzavrela konštatovaním, že falošné pilulky niekedy fungujú lepšie ako ozajstné lieky a odporučila lekárom, aby ich využívali častejšie – dokonca i bez toho aby to otvorene povedali pacientom.

Šetriť v zdravotníctve klamaním?

Napriek tomu, častejšie využívanie placeba môže odnaučiť ľudí brať lieky, ktoré nemajú dokázateľný pozitívny prínos a stoja zdravotnícke systémy milióny dolárov.

„Množstvo liekov, ktoré ľudia berú bez toho, že by z nich mali výraznejší pozitívny efekt, je astronomické.“ hovorí Kaptchuk (profesor medicíny na Harvard University). „Množstvo lekárov hovorí, že niečo predpísať je jednoduché, no ak sa spoliehame na lieky, tak nedávame pacientom najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť.“

Minulý rok Kaptchuk a jeho kolegovia publikovali štúdiu, ktorá zistila, že stav pacientov so syndrómom podráždeného čreva (irritable bowel syndrome) sa zlepšil napriek tomu, že si boli vedomí toho, že užívajú placebo, čo dokazuje, že lekári nemusia vždy pacienta zavádzať v prípadoch, keď im dávajú tabletky bez účinnej látky.

Predchádzajúce prieskumy ukázali, že takmer polovica doktorov v Dánsku, Británii a USA pravidelne predpisuje pacientom placebo bez toho, že by ich na to upozornili.“

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards