Ekonomické náklady budiž peňazí

 Odkedy si produkciu peňazí monopolizoval štát, hodnota papierových peňazí s núteným obehom (tzv. fiat alebo „budiž“ peniaze) a tým aj hodnota úspor a ziskovosť množstva podnikateľských plánov v ekonomike je závislá od činov a slov pár vyvolených osôb. Na ich perách následne lipne celý svet a získavajú auru novodobých šamanov (napr. prezývka Maestro bývalého guvernéra amerického FEDu Alana Greenspana).

Ekonomické náklady budiž peňazí

 Tento bod ilustruje posledná tlačová konferencia inžiniera, kariérneho úradníka a guvernéra ECB, ktorá vyvolala zásadný výkyv v hodnote eura a tým aj hodnote európskej ekonomiky a našich úspor v priebehu pár okamihov. Takéto prudké zmeny v hodnote peňazí, ktoré by mali slúžiť ako konštantné meradlo hodnoty ostatných statkov v ekonomike sťažuje kalkuláciu podnikateľov a vedie k chybám a plytvaniu kapitálom. Je to ako keby ste stavali dom za pomoci metra, ktorého dĺžka sa neustále a hlavne nepredvídateľne mení.

Na grafe vývoja eura voči americkému doláru sú zvislými modrými čiarami vyznačené začiatok a koniec tlačovej konferencie guvernéra ECB.

Klikni pre zväčšenie

Graf prebratý z FINVIZ

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards