Rozpočet EÚ parlamentu je možné zredukovať o takmer pol miliardy eur ročne

Mimovládna organizácia eStat.cz v spolupráci s organizáciou New Direction – The Foundation for European Reform  publikovala na svojich stránkach štúdiu venovanú rozpočtu Európskeho parlamentu, ktorý je podľa výsledkov možné zredukovať o takmer pol miliardy ročne.

Rozpočet EÚ parlamentu je možné zredukovať o takmer pol miliardy eur ročne

Štúdia s názvom „Končí doba nadbytku – Znižujeme náklady Európskeho parlamentu“ sa zameriava  na škrty v rozpočte, ktoré by zredukovali celkový rozpočet parlamentu o 400 miliónov eur ročne (24%) bez ohrozenia jeho základného fungovania.

Geoffrey Van Orden, europoslanec a prezident New Direction, tvrdí, že riadiacou silou zvyšovania nákladov je masívny nárast parlamentnej byrokracie. Od rozšírenia únie v roku 2004 vzrástol počet euroúradníkov z 3 946 na 6 245 pričom europoslanci pribudli iba štyria (teda zvýšenie z 732 na 736). Taktiež viac ako 1 000 parlamentných úradníkov disproporčne zarába viac ako samotní poslanci.

Vybrané náklady a návrh úspor:

Na prekladanie dokumentov sa každoročne minie najmenej 100 miliónov eur – z toho 90 miliónov  je za „prípravné“ dokumenty. Ak by pribudli tri nové jazyky, táto suma by mohla vzrásť na 128 miliónov eur. Počet jazykov, do ktorých sa prípravné dokumenty prekladajú, by mal byť znížený  na päť alebo šesť – tento krok by mohol ušetriť 40 miliónov eur ročne s takmer nulovým dopadom na prácu parlamentu.

Projekt na nové múzeum s názvom „Dom európskej histórie“ by mal byť úplne zrušený. V súčasnosti sú každoročné náklady 44 miliónov eur (34 informačných kancelárií, ktoré zamestnávajú 200 ľudí v každom členskom štáte) a tie by mali byť redukované.

Parlament prenajíma alebo vlastní 63 budov. Toto číslo sa od roku 2002 viac než zdvojnásobilo. V septembri 2011 kancelária parlamentu súhlasila s kúpou ďalšej budovy v Štrasburgu za 6,7 milióna eur a renováciou za ďalších 9,3 miliónov. Na reorganizáciu kancelárií europoslancov bolo vynaložených 30 miliónov eur. V priebehu nasledujúcich troch rokov by sa EP mal zamerať na obmedzenie počtu m² o 10% a ušetriť tým 25 miliónov ročne.

Platy europoslancov by mali byť zmrazené na súčasnej úrovni (93 685 eur ročne). Diéty poslancov predstavujú okolo 4 200 eur mesačne a mali by byť redukované o 10%. Zároveň je potrebné nájsť spôsob, ako zredukovať cestovné náklady o rovnaký počet percent.  

Obrovské úspory by bolo možné vygenerovať uzavretím sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Všetky plenárne zasadnutia by sa konali v Bruseli – čo by v prepočte znamenalo úspory minimálne 200 miliónov eur ročne.

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards