Rozpadne sa euro? Vystúpi Grécko? Stavme sa

Martin Šuster, riaditeľ Odboru výskumu v Národnej banke Slovenska napísal blog o možnom exite krajiny z eurozóny.  Varovanie „malými písmenami“ na konci textu je hodenou rukavicou.
 

Rozpadne sa euro? Vystúpi Grécko? Stavme sa

„Varovanie malými písmenkami: Môj zamestnávateľ a vlastne celý Eurosystém zásadne nepripúšťa, že by mohlo dôjsť k rozpadu eurozóny. Keby som mal staviť svoj mesačný plat, či tu euro bude ešte o 10 rokov, tak stavím na to, že tu stále bude a počet členov eurozóny neklesne. To však neznamená, že niektoré články o rozpade eura nebudem pokladať za podnetné.“

V INESS oceňujeme, že sa konečne našiel ekonóm platený štátom (verejnou inštitúciou štátu), ktorý je ochotný postaviť sa za svoje názory aj vlastnými peniazmi. Poväčšinou politici a úradníci  vďaka svojmu presvedčeniu riskujú iba peniaze daňových poplatníkov.

Martinovi Šustrovi preto ponúkame druhú stranu na túto stávku.

Keďže však nie sme presvedčení o schopnostiach jeho zamestnávateľa, namiesto eur, ktoré dnes prirýchlo strácajú hodnotu, by sme sa radi stavili o uncu zlata (cena v eurách  dnes 1 216 EUR, čo je predpokladáme menej, ako mesačný plat riaditeľa výskumu v NBS).

Návrh vecného obsahu verejného prísľubu podľa paragrafu 850 Občianskeho zákonníka 40/1964 Zb. znie:

Martin Šuster dodá INESS jednu trójsku uncu rýdzeho zlata do 30 dní v prípade, že nastane aspoň jedna z nasledujúcich udalostí:  1. z eurozóny vystúpi jeden z jej súčasných členov 2. z eurozóny vystúpi  viacero z jej súčasných členov 3. euro zanikne  4. euro prestane byť hlavnou oficiálnou menou v jednej zo súčasných členských krajín Európskej menovej únie. V prípade, že ani k jednej z týchto udalosti nedôjde do 11. mája 2022, INESS dodá Martinovi Šustrovi jednu trójsku uncu rýdzeho zlata.

Juraj Karpiš
INESS

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards