Juraj Karpiš: Banky a štát sú v jednej posteli

Juraj Karpiš poskytol dňa 13.5. 2012 obsiahly videorozhovor pre portál Menejštátu.sk.   Témou bolo Euro, Európska únia, bankový a monetárny systém, blízka budúcnosť problematických štátov Eurozóny a ďalšie.

Juraj Karpiš: Banky a štát sú v jednej posteli

1/4: Slovensko, Európa a Euro V prvej časti rozhovoru odpovedal Juraj Karpiš na otázky vstupu Slovenska do Eurozóny, či sa splnili očakávania a do akej miery sú pravdivé argumenty zástancov Eura na Slovensku. Odpovedal aj na hypotetickú otázku neexistencie spoločnej meny.

2/4: Monetárny systém Aké sú alternatívy súčasného menového systému? Zlatý štandard alebo konkurenčné meny? Mala by centrálna banka cielovať infláciu, nominálne HDP alebo by sa mala správať nejak inak?

3/4: Kam tento svet speje Môže akýkoľvek štát vyhlásiť bankrot zo dňa na deň? Čaká nás hyperinflácia alebo deflácia? Škodia nám viac regulácie alebo dlhy? Ako definuje Juraj Karpiš systém, v ktorom žijeme? Je na tom horšie USA alebo Európa? Ako si teraz vedie Grécko? Hrozí krach Španielska alebo Talianska?

4/4: Mix na záver Prečo stále to zlato? Prečo v období krízy vyhrávajú voľby socialisti? Čo by robil Juraj Karpiš ako neobmedzený vládca Európy? Išiel by do politiky?

Martin Bulák, Tibor Peták

Menejštátu.sk, 13.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards