Opozícia má svoju predstavu o ozdravení financií. Ficovi odkazuje, nech šetrí (Aktuálne.sk)

Ako povedal pre Aktuálne.sk dňa 1.6. 2012 Juraj Karpiš z INESS, vzhľadom na fakt, že ani zďaleka neboli vyčerpané rezervy konsolidácie verejných financií  na strane verejných výdavkov je zvyšovanie daní producentom hodnôt zásadným krokom vedľa.

Opozícia má svoju predstavu o ozdravení financií. Ficovi odkazuje, nech šetrí (Aktuálne.sk)

Predseda vlády Robert Fico vyzval opozíciu, nech predstaví svoje návrhy na ozdravenie verejných financií. Politici ho vzali za slovo. Vláde odkazujú nech viac šetrí na sebe, namiesto toho, aby deravý rozpočet plátala vyššími daňami od ľudí a firiem.

 „Do piatku budúceho týždňa očakávame od opozície konkrétne návrhy. Posielam im list, nech predložia, ako inak by dosiahli úsporu, nech ukážu, že majú iné lepšie návrhy. Ak do piatku nepošlú nič, nemajú právo kritizovať,“ vyhlásil premiér Robert Fico krátko po tom, ako vláda v stredu schválila prvé konsolidačné opatrenia.

Opozičné návrhy

Veľká časť ozdravenia verejných financií za vlády Roberta Fica sa uskutoční zvyšovaním daní a iných príjmov. Opozícia aj viacerí analytici sú presvedčení, že by to malo byť skôr naopak. Najskôr by mal štát šetriť na sebe, až potom si pýtať viac peňazí od ľudí.

Podľa predstaviteľov strany Most-Híd mala byť dve tretiny konsolidácie na strane úspor, nie zvyšovania príjmov. To by podľa nich poskytlo priestor na zachovanie rovnej dane a nezvyšovanie dane z príjmov. Most by nesiahal ani na druhý pilier, uprednostnil by radšej privatizáciu. Strana tiež navrhuje zrušiť štátnu prémiu na stavebnom sporení aj maximálnu hranicu dávku v nezamestnanosti.

Väčšie šetrenie, nižšiu spotrebu štátu a efektívnejší boj proti daňovým únikom radia kresťanskí demokrati. "Odmietame, aby sa bremeno šetrenia a nerozumné, takzvané prorastové opatrenia, prenášali na plecia občanov. Postihne to predovšetkým tých, ktorí dnes tvoria pracovné miesta, domáci produkt, živia seba a rodiny a sporia si na budúcnosť, pretože to považujú za zodpovedné," povedal podľa agentúry TASR predseda KDH Ján Figeľ.

Odídenec z KDH Daniel Lipšic zas navrhuje, aby Fico radšej zaťažil oligarchgov ako strednú vrstvu.

SDKÚ podľa TASR navrhuje obmedzenie vyplácania rodičovských príspevkov. Tí, ktorí pracovali počas uplynulých štyroch rokov menej ako  270 dní, by na príspevok nemali mať nárok. Tento návrh sa snažil Ľudovít Kaník z SDKÚ presadiť v parlamente už počas býalej vlády.

"Po dnešných prázdnych a zavádzajúcich mediálnych vystúpeniach opozície musíme s poľutovaním konštatovať, že nemá žiadne nástroje na konsolidáciu verejných financií," reagoval na to riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš.

Analytici: Šetrenie je pre rast menej škodlivé

Analytici sa prikláňajú skôr k šetreniu, než vyšším daniam. „Pre ekonomický rast je menej škodlivá konsolidácia cez šetrenie výdavkov ako cez zvyšovanie daní a príjmov,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachová.

Ekonóm Next Finance Martin Prokop si myslí, že politikom sa oveľa jednoduchšie vyberá viac na daniach než škrtia výdavky. „Rozumiem politikom, ktorí nechcú prichádzať o politické body. Škrty na strane výdavkov sa prejavia negatívne vo vývoji ekonomiky takmer okamžite. Ich negatívny vplyv však postupom času slabne,“ hovorí Prokop.

Kým Fico hovorí, že už nemá kde šetriť, ekonómovia mu oponujú. „Vzhľadom na fakt, že ani zďaleka neboli vyčerpané rezervy konsolidácie verejných financií  na strane verejných výdavkov je zvyšovanie daní producentom hodnôt zásadným krokom vedľa,“ hovorí analytik Inštitútu INESS Juraj Karpiš.

Aktuálne.sk, 1.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards