Štát chce vyplácať aj súkromné penzie (Pravda)

Podľa Richarda Ďuranu z INESS je snaha o zvyšovanie konkurencie chvályhodná, ale nie v prípade, ak má byť ďalším hráčom na trhu samotný štát. Ako uviedol pre denník Pravda dňa 1.6. 2012, nevieme povedať, čo bude o rok, dva, nieto o 30 rokov, preto vymieňať peniaze za sľuby politikov považujem za významné riziko. Jedným z dôvodov, prečo sa druhý pilier zavádzal, bolo odľahčenie verejných financií od bremena vysokých záväzkov v budúcnosti.

Štát chce vyplácať aj súkromné penzie (Pravda)

Napriek fungovaniu druhého piliera plánuje ľavicová vláda v budúcnosti ešte viac posilňovať úlohu štátu pri vyplácaní penzií. Za peniaze našetrené v druhom pilieri tak bude možné kupovať si dôchodky nielen od súkromných poisťovní, ale aj od štátu. Technické detaily plánuje ministerstvo práce pripraviť v budúcom roku v rámci takzvanej anuitnej novely.

"Máme záujem ponúknuť ľuďom po skončení sporenia v druhom pilieri možnosť zakúpiť si doživotný dôchodok priamo od štátu," povedal Jozef Burian, štátny tajomník ministerstva práce. Za peniaze našetrené v druhom pilieri si ľudia už o necelé tri roky budú kupovať doživotné penzie od komerčných poisťovní a po novom už aj do štátu.

Komerčné poisťovne výšku súkromných dôchodkov vypočítajú na základe sumy použitej na kúpenie doživotnej penzie, ich schopnosti zhodnocovať získané peniaze na finančných trhoch a priemernej dĺžky života ľudí.

Vláda si trúfa poisťovniam konkurovať práve pri lepšom zhodnocovaní peňazí získaných z druhého piliera. "Nie je na tom ešte dohoda, ale peniaze ľudí z druhého piliera by sa v prípade zakúpenia štátneho dôchodku mohli ďalej zhodnocovať prostredníctvom štátnej pokladnice alebo agentúry pre riadenie dlhu a likvidity," dodal Burian. Štát si totiž dnes musí na svoje fungovanie požičiavať na finančných trhoch v priemere za štvorpercentný úrok a ľuďom by tak vedel ponúknuť trojpercentné zhodnocovanie ich peňazí.

Vláda plánuje zvyšovať aj konkurenciu medzi samotnými poisťovňami. "Pri odchode do dôchodku dostane každý sporiteľ druhého piliera domov listy s ponukami všetkých poisťovní, v ktorých budú konkrétne výšky dôchodkov, čo mu umožní vybrať si tú najlepšiu možnosť," opísal Burian.

Richard Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz považuje snahu o zvyšovanie konkurencie za chvályhodnú, ale nie v prípade, ak má byť ďalším hráčom na trhu samotný štát. ,,Nevieme povedať, čo bude o rok, dva, nieto o 30 rokov, preto vymieňať peniaze za sľuby politikov považujem za významné riziko. Jedným z dôvodov, prečo sa druhý pilier zavádzal, bolo odľahčenie verejných financií od bremena vysokých záväzkov v budúcnosti," vysvetlil.

Presne opačný názor majú na možnosť získať dôchodok od štátu českí ekonómovia. "Z hľadiska klienta je oveľa bezpečnejšou možnosťou zakúpenie dôchodku od štátu. Na rozdiel od poisťovní nemôže skrachovať a tiež zhodnocovanie peňazí bude v jeho prípade vyššie ako u súkromných poisťovní," povedala Markéta Šichtařová, riaditeľka Next Finance. Najväčšie riziko vidí v tom, že poisťovne sa nebudú chcieť dobrovoľne vzdať budúcich klientov a v rámci marketingu minú obrovské peniaze na presviedčanie ľudí o výhodnosti súkromných penzií.

"Náklady na reklamu by mohli výnosy fondov znížiť až o pol percenta, čo už nie je zanedbateľná suma," upozornila Šichtařová. Takto vynaložené peniaze nakoniec zaplatia ľudia prostredníctvom nižších súkromných dôchodkov. "V Česku sa preto nakoniec musela až štátnou reguláciou obmedziť maximálna výška nákladov na marketing," dodala.

Branislav Toma

Pravda, 1.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards