Anketa: Malo by mať Slovensko plán na vystúpenie Grécka z eurozóny? (Hospodárske noviny)
Slovensko by malo mať nachystaný plán, čo robiť v prípade, že sa eurozóna rozpadne. Takáto možnosť totiž existuje a nepriateľské vystúpenie Grécka ju môže spustiť, vysvetľoval Juraj Karpiš z INESS pre Hospodárske noviny dňa 4.6. 2012.

Markéta Šichtařová, Next Finance
Krízový plán by mala mať každá krajina, a mala ho mať už dávno, pretože už dávno bolo jasné, že eurozóna sa môže rozpadnúť. Krajine, ako je Slovensko, ktoré má pomerne veľmi stabilný bankový systém, žiadne zásadné nebezpečenstvo nehrozí. Problémom však môže byť preklenutie niekoľkých dní a týždňov v prípade, že by prepukla silná finančná kríza. Pre takýto prípad by bolo dobré, keby vláda bola predzásobená likviditou, pretože si viem predstaviť situáciu, kedy nebude možné upísať aukciu štátnych dlhopisov, a to vrátane pokladničných poukážok.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
Ak by sme pripustili najhorší možný variant, to znamená vystúpenie Grécka z eurozóny a zároveň jeho neriadený bankrot, dá sa očakávať, že by to Slovensko pocítilo takmer okamžite, napríklad výrazným rastom dlhodobých úrokových sadzieb, čím by sa výrazne predražilo financovanie nového a existujúceho dlhu. To najlepšie, čo môže ktorákoľvek krajina pre seba urobiť, tak je predovšetkým dať svoje financie do poriadku a pripraviť rozpočty tak, aby boli pripravené na prípadné výpadky na strane príjmov.
Juraj Karpiš, INESS
Slovensko by malo mať nachystaný plán, čo robiť v prípade, že sa eurozóna rozpadne. Takáto možnosť totiž existuje a nepriateľské vystúpenie Grécka ju môže spustiť. Plán by ideálne obsahoval postupy pre umožnenie voľnej konkurencie ostatných mien na slovenskom území. Slovensko s populáciou väčšieho svetového mesta nepotrebuje vlastnú menu, ktorá by bola opäť náchylná na zneužitie zo strany lokálnych márnotratných politikov.