Štát si berie priveľa na odvodoch (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS je ďalším rizikom súčasných návrhov selektívny a nepripravený prístup. Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 6.6. 2012, pre mnohých investorov je okrem samotnej sadzby dôležitá stabilita prostredia. Kto sa však pohrnie do krajiny, kde nové selektívne dane vznikajú cez noc? Dnes sú to energetické firmy, banky, operátori, kto pribudne zajtra?

Štát si berie priveľa na odvodoch (Hospodárske noviny)

Kým Slovensko bude aj po zvýšení daní patriť medzi štáty, kde je podpriemerné daňové zaťaženie, vo výške odvodov patríme, naopak, medzi absolútnu európsku špičku. Priemerné sociálne odvody v rokoch 2005 až 2010 boli totiž druhé najväčšie spomedzi krajín Európskej únie. Predbehli nás iba Česi, ktorí sú s podielom odvodov 45,2 percenta zo zloženej daňovej kvóty na absolútnom európskom vrchole.

Patrilo by sa znižovať

Ak chce vláda udržať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky v porovnaní s okolitými krajinami, mohla by uvažovať, že by ako kompenzáciu za rast daní znížila odvody. „Zmena v odvodom zaťažení by bola určite vítaná zo strany pracujúcich aj zamestnávateľov,“ myslí si šéf Inštitútu hospodárskej politiky Igor Kiss. „Takéto uvažovanie je však dnes ekonomicky nepriechodné. Zdravotníctvo i Sociálna poisťovňa významne ovplyvňujú deficit verejných financií. Ak by vyššie dane mali kompenzovať znížením odvodov, štát by sa ocitol tam, kde bol predtým,“ myslí si Milan Repka, riaditeľ spoločnosti Fincentrum Slovensko.

Dane alebo odvody

Dnešnou otázkou tak je, či je pre ekonomiku väčším problémom rast daní, alebo pretrvávajúce vysoké odvodové zaťaženie práce. „Vysoké odvody znižujú kúpyschopnosť domáceho obyvateľstva, korporátne dane zasa nútia ,optimalizovať',“ hovorí Repka. Aj keď názory analytikov nie sú jednotné, vo väčšine prípadov prevláda názor, že väčším problém sú aktuálne odvody. A to aj v prípade, že dane vzrastú o štyri percentá.

Rast daní však môže mať negatívny vplyv na imidž krajiny „Daňové zaťaženie je vo svetovom meradle vždy viditeľnejšie, čiže môže mať skôr prvotný efekt na rozhodovanie zahraničných subjektov,“ tvrdí Radoslav Kasik zo spoločnosti Across Wealth Management. „Pre mnohých investorov je okrem samotnej sadzby dôležitá stabilita prostredia. Kto sa však pohrnie do krajiny, kde nové selektívne dane vznikajú cez noc? Dnes sú to energetické firmy, banky, operátori, kto pribudne zajtra?,“ dodáva analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

„Z dlhodobého hľadiska by sa vláda mala sústrediť na zlepšenie výberu daní, kde je potenciál na Slovensku enormný, a to nie len vo vratkách DPH,“ hovorí Repka.

Peter Podstupka

Hospodárske noviny, 6.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards