Jednoducho eurozóna (SME)

Dňa 13.6. 2012 vyšiel Martinovi Vlachynskému z INESS autorský článok v denníku SME na tému súčasný vývoj v eurozóne.

Jednoducho eurozóna (SME)

Ak by ste vymenili názvy štátov za južansky znejúce mená, súčasný vývoj v eurozóne by pripomínal kvalitnú telenovelu, plnú lží, lásky, podvádzania a dejových zvratov. A ako pri správnej telenovele aj tu sa píše scenár na kolene.

V Španielsku je toľko prázdnych domov ako v šesťkrát väčších USA. Ich ceny pomaly klesajú a ešte nejaký čas klesať budú. Španielske banky, ktoré výstavbu miest duchov financovali lacnými eurami, sa najskôr tvárili, že nič.  Rovnako sa tvárili aj španielski a európski politici.

Ešte v sobotu, pár hodín pred telekonferenciou lídrov eurozóny, hovorkyňa španielskej vlády médiám oznámila, že o žiadnu pomoc sa žiadať nebude, zatiaľ čo sa za zavretými dverami upiekol pôžičkodar sto miliárd eur. Tento má ísť na rekapitalizáciu finančného systému, preto Španieli nemuseli podpísať žiadne tvrdé memorandum ako napríklad Gréci. A tu sa zápletka zauzlila.

Grécka Syriza, ktorá má našliapnuté na víťazstvo v nedeľných voľbách, začala ešte hlasnejšie kričať, prečo by Gréci mali plniť nejaké podmienky, keď Španieli nemusia? Pridali sa aj doteraz tichí a poslušní Íri. Prečo oni museli za realitnú bublinu platiť tvrdými úsporami? V eurohaciende nesmelo dvíha ruku aj malinký Cyprus, ktorý tiež bude potrebovať vreckové.

Hlavná postava v pozadí

Všetko? Ani zďaleka, ešte sme len pri 44. časti (toľko vyjadrení o stabilite eura zatiaľ vydala eurogroup od vypuknutia gréckej krízy). Portugalsko vyčerpalo už takmer tri štvrtiny pomoci a prístup na dlhopisové trhy je stále v nedohľadne.

Samotné Španielsko bankami neskončilo, jeho verejné financie sú v dôsledku bankrotujúcich regiónov a najvyššej nezamestnanosti v Európskej únii v nezávideniahodnom stave a ak úroky na ich dlh prekročia magickú hranicu sedem percent, okolo ktorej oscilujú, k pravej ruke hneď natrčia aj ľavú. Fíni sa vyhrážajú, že bez záruk nikomu nepožičajú ani cent.

Ale to je vlastne aj tak jedno, všetci čakajú na okamih, keď sa zapojí hlavná postava celého seriálu, ktorá sa zatiaľ nenápadne prechádza v pozadí – Taliansko.

Kde bolo, tam bolo

A čo Slovensko? To Slovensko, ktoré sa chystá zvýšiť alebo zaviesť štrnásť nových, respektíve vyšších daní a odvodov, aby získalo do rozpočtu dodatočnú miliardu eur, aby teraz Španielsku zagarantovalo rovnakú sumu - miliardu eur (hoci ešte v piatok minister financií tvrdil, že to sú len zlé reči neprajných médií a niektorých politikov). Slovensko by do scenára tiež mohlo prispieť jednou historkou. Znela by asi takto:

Kde bolo, tam bolo, v roku 1999 mala jedna stredoeurópska krajinka rozvrátený bankový systém. Hlavy sa dali dokopy a pripravili ozdravný plán, ktorý stál 125 miliárd vtedajších korún (desať percent jej vtedajšieho HDP!). Zaplatili to obyvatelia tej krajinky, hoci to nebol malý peniaz. Na každú rodinu pripadal náklad asi stotisíc korún, čo bol vtedy priemerný ročný čistý príjem jedného človeka.

Ak by sme terajšiu pomoc sto miliárd rozdelili medzi Španielov, na jednu rodinu by pripadol náklad šesťtisíc eur, teda necelý trojmesačný čistý príjem priemerného Španiela. Ale veď v Európe si treba pomáhať. Možno nám Španieli za odmenu jedného dňa darujú dáku haciendu na Costa del Sol.

Martin Vlachynský

Autor je analytik INESS.

SME, 13.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards