Riešenie horšie ako problém (SME)

Dňa 11.6. 2012 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v denníku SME na tému riešenie deficitu verejných financií.

Riešenie horšie ako problém (SME)

Naokolo zúriaca euro kríza donútila už aj slovenskú vládu zamyslieť sa nad riešením vysokého deficitu verejných financií. Roky hojnosti (2008-2010),  keď napriek prichádzajúcej kríze rástli verejné výdavky zďaleka najrýchlejším tempom v únii (priemerný ročný rast upravený o infláciu 7,8%)  sú nadobro preč.

Slovenské riešenie deficitu je však horšie ako samotný problém. Nebudeme korigovať z reťaze utrhnuté výdavky, ale neschopnosť politikov zodpovedne hospodáriť dáme naplno vyžrať súkromnému sektoru. Dieru zaplátame takmer výlučne zvyšovaním všetkých možných daní a odvodov. Radšej ako obmedziť plytvanie štátu zoberieme peniaze súkromnej sfére, ktorá  je ale zároveň ako jediná schopná generovať hospodársky rast a nové, udržateľné pracovné miesta. Stovky miliónov eur utopených v predraženom betóne, prázdnych letiskových halách, miliardovom odpratávaní snehu, fajnových web stránkach štátnych inštitúcií, (a)sociálnych podnikoch, zlatých padákoch šéfov stratových štátnych podnikov, honosných štadiónoch, zbytočných železničných staniciach následne nazve najatý expert  „stimulom“ a všetko bude kóšer.

Takéto riešenie od novej vlády, ktorá nechce viditeľne trestať svojich voličov, nie je prekvapením. Veď poriadne  šetriť sa nakoniec neodhodlala ani posledná „pravicová“ vláda. No napriek tomu, že sme nečakali „pobaltský racionalizmus“, sú predstavené opatrenia „gréckym sklamaním“. Máme o 150 tisíc nezamestnaných viac ako pred krízou, miera nezamestnanosti je u nás piata najvyššia zo všetkých krajín Európskej únie. Kto vie lepšie, kde je najväčší potenciál vytvoriť v ekonomike hodnotu a pracovné miesto – úradník na ministerstve alebo podnikateľ v teréne? Naozaj možno predpokladať, že keď zvýšime živnostníkom dane, automaticky sa z nich stanú zamestnanci? Keď už sa všetci vrháme na delenie napečeného koláča, mali by sme si dávať pozor, nech pri tom nezabijeme pekára.

Juraj Karpiš
 

SME, 11.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards