Žiadne mañana. Španieli by mali ísť írskou cestou ihneď (Finweb)

Španielsko by malo vyčleniť pomoc len pre tie najkľúčovejšie finančné inštitúcie a zvyšok nechať zbankrotovať a následne zlikvidovať, hodnotil pre Finweb dňa 12.6. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

Žiadne mañana. Španieli by mali ísť írskou cestou ihneď (Finweb)

Komu pomohli miliardy najviac a kto je na tom najhoršie? Na plnej čiare prehráva Grécko.

Jaroslav Brychta, analytik X-Trade Brokers

Najväčší krok vpred urobilo Írsko, nasledované Španielskom, ktorá však ešte stle čaká bolestivá rekapitalizácia bankového sektora. Výrazne za nimi je potom Portugalsko s Gréckom.

Ronald Ižip, analytik TRIM Broker

Samozrejme, najhoršie je na tom Grécko. Jeho ekonomika žije iba na infúziách európskych krajín. Na druhom mieste je Portugalsko, ktoré má príliš slabú a nekonkurencieschopnú ekonomiku. Na treťom mieste je Španielsko, kde práve praská bublina nehnuteľností. Tá bude mať oveľa väčší negatívny dopad, ako si mnohí myslia. Najlepšie zo zachránených krajín je na tom Írsko - tam prebehla očista bánk a znížili sa reálne platy - jedine Írsko zatiaľ nastúpilo na udržateľnú cestu obnovy. Ak sa majú Španieli vrátiť na cestu obnovy, potrebujú nasledovať kroky Írska - spraviť silné reformy hneď a nie "maňana".

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Z ekonomického hľadiska je najhorší stav v Grécku. Potom nasleduje Portugalsko a Írsko. Zatiaľ najsilnejšie je Španielsko. Avšak toto poradie sa môže zmeniť, pretože hospodárska situácia v Španielsku sa rýchlo zhoršuje. Všetky významné ekonomické indikátory tu smerujú nadol. Miera nezamestnanosti už je najvyššia v eurozóne. Priemyselná produkcia a maloobchodné predaje prudko klesajú. Obávame sa, že poskytnutá pomoc vo výške 100 miliárd nie je konečná a že o niekoľko mesiacov krajina požiada o ďalšie finančné prostriedky. Španielom by pomohla rekapitalizácia bánk a bankrot najviac zadlžených inštitúcii. Pomocou ich zachraňovania sa totiž len fixujú neefektívnosti v ekonomike. Krajine by pomohla reforma pracovného trhu, ktorý je veľmi neflexibilný a je príčinou vysokých pracovných nákladov. Grécku, Írsku a Portugalsku pomohla finančná pomoc v krátkodobej stabilizácii trhov, ktorú krajiny využili na prijatie a implementáciu úsporných opatrení v štátnom rozpočte. Grécko je v tomto procese najpomalšie.

Martin Vlachynský, analytik INESS

Grécko, Írsko a Portugalsko sú z ekonomického pohľadu malé ryby, podstatný je vývoj v Španielsku, prípadne Taliansku. Pôžičky im pomohli získať trochu času za cenu obrovských nákladov pre európskeho daňového poplatníka. Španielsko má na nohe obrovskú guľu ešte nespľasnutej realitnej bubliny (prílev euroinvestícií spôsobil, že v krajine je toľko prázdnych domov ako v USA) a nekonkurencieschopnú ekonomiku, kde najmä regulácie pracovného trhu odsudzujú absolventov a nízko kvalifikovaných na dlhodobú nezamestnanosť. Riešenie sa nezaobíde bez prehltnutia nepríjemnej medicíny bankrotov finančných inštitúcií a tvrdých úsporných opatrení. Aktuálna pôžička síce smeruje do bankového systému, je to však len naliatie peňazí bez jasných podmienok. Španielsko by malo vyčleniť pomoc len pre tie najkľúčovejšie finančné inštitúcie a zvyšok nechať zbankrotovať a následne zlikvidovať.

Finweb, 12.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards