SaS navrhla, aby bol deň daňovej slobody sviatok (SME)

Návrh by zvýšil informovanosť ľudí o daňovom zaťažení, mohol by vyvolať aj ďalšie diskusie o jeho výške, komentoval navrhovaný deň daňovej slobody za sviatok pre denník SME dňa 12.6. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

SaS navrhla, aby bol deň daňovej slobody sviatok (SME)

V deň daňovej slobody ľudia  prestávajú pracovať pre štát. Liberáli si ho chcú uctiť.

Opozičná strana SaS navrhla, aby sa uzákonil Deň daňovej slobody ako pamätný deň. Štát by to nič nestálo, pretože by šlo o bežný pracovný deň.

Len by sa ním pripomenulo, v ktorý deň ľudia prestávajú odovzdávať zárobok štátu a zarábajú už len na seba.

„V zákone o štátnom rozpočte by sa pridal riadok, v ktorom by sa uviedol podiel daňových príjmov na HDP,“ povedal predkladateľ návrhu, poslanec Martin Chren (SaS).

Podporu Smeru nečaká

Pre iniciatívu sa liberáli rozhodli preto, aby ľudia mohli posúdiť, či za dane, ktoré platia štátu, dostávajú protihodnotu, napríklad diaľnice či kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

SaS chce, aby sa uvedením daňového zaťaženia do zákona o rozpočte sprehľadnilo nakladanie s verejnými financiami.

„Už pri schvaľovaní rozpočtu by ľudia vedeli, na aký deň pripadne deň daňovej slobody,“ tvrdí Chren.

So Smerom o podpore návrhu SaS nerokovala, ale podporu jeho poslancov nečaká. „Chceme návrhom podpichnúť Smer. Sme v období, keď sa zvyšujú dane najrýchlejšie za posledných desať rokov,“ povedal Chren.

Vyjadriť sa nechceli

Odpoveď zo Smeru sa nepodarilo zistiť. Rezort financií tvrdí, že diskusia zatiaľ prebieha, preto sa máme obrátiť na Úrad vlády. Ten nám odkázal pýtať sa tlačového odboru Smeru, ktorý nás však nasmeroval zas na ministerstvo.

Radovan Ďurana z INESS tvrdí, že návrh by zvýšil informovanosť ľudí o daňovom zaťažení. Mohol by vyvolať aj ďalšie diskusie o jeho výške.

Problém vidí vo výpočte dňa daňovej slobody. „Existujú totiž štyri spôsoby,“ dodal Ďurana.

Kým nadácia New Direction spolupracujúca s Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika tvrdí, že deň daňovej slobody pripadne na 21. júna, Nadácia F. A. Hayeka, pre ktorú roky pracoval aj Chren, tvrdí, že to bol 1. jún.

Podľa hayekovcov pracujeme oproti vlaňajšku pre štát o tri dni kratšie. Pod lepší výsledok sa podpísal rast HDP a konsolidačné opatrenia bývalej vlády.

Jozef Tvardzík

SME, 12.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards