Slovensko nepočká s eurovalom na Nemecko (Hospodárske noviny)

Podľa Juraja Karpiša z INESS trvalý euroval nie je liekom na súčasné problémy eurozóny. Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 13.6. 2012, vnímam ho negatívne, je to inštitucionalizácia dlhovej únie. Krajiny začnú neskôr šetriť a navyše Slovensku z toho vyplývajú veľmi vysoké finančné záväzky.

Slovensko nepočká s eurovalom na Nemecko (Hospodárske noviny)

Dlhová kríza. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nie je dôvod na odloženie hlasovania.

Slovensko nebude čakať pri schvaľovaní trvalého eurovalu na Nemcov. Premiér Robert Fico (Smer-SD) včera ubezpečil prezidenta Európskej únie Hermana von Rompuya, že nevidí dôvod, aby sa so samotnou ratifikáciou vyčkávalo. Parlament by sa mal zmluvou o vzniku takzvaného Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) zaoberať už na najbližšej schôdzi Národnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 19. júna. „Určite bude schválený. Máme na to dosť hlasov,“ vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD).

Prezident by radšej počkal

Opatrnejší názor na schvaľovanie trvalej pomoci má prezident SR Ivan Gašparovič. Ten sa domnieva, že slovenský parlament odloží hlasovanie o trvalom eurovale na čo najneskorší termín. „Nehovoril som s predsedom parlamentu ani s predsedom vlády, ale myslím si, že určité opodstatnenie v tom je," poznamenal po stretnutí s Rompuyom Gašparovič. Podľa jeho hovorcu Mareka Trubača prezident vychádzal z aktuálnej situácie v Európe, keď aj väčší hráči čakajú na výsledky parlamentných volieb v Grécku a vo Francúzsku. Ak však euroval schváli parlament skôr, prezident nebude podľa Trubača jeho definitívnu ratifikáciu zdržiavať. „Je to na rozhodnutí predsedu parlamentu,“ dodal Trubač.

Vyčkávať by bolo iracionálne

K vyčkávacej taktike sa však pridáva aj opozícia. Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka existuje viacero dôvodov prečo odložiť rokovanie o trvalom eurovale, napríklad zhoršujúca sa situácia v Európe. „Čas, ktorý získame, môžeme využiť na to, aby sme si dobre zvážili, čo bude najlepšie pre Slovensko,“ vysvetlil. Fico chce rokovať o ESM s predsedami parlamentných strán vo štvrtok.

Šéfredaktor portálu EurActiv.sk Radovan Geist si nemyslí, že existuje racionálny dôvod, prečo by malo Slovensko v otázke schvaľovania eurovalu čakať na väčších hráčov v EÚ. „Ak Slovensko euroval ratifikuje, tak euroval nevznikne bez ratifikácie týchto krajín. Nič sa teda nemení na tom, ak ho ratifikujeme teraz alebo až po nich,“ povedal Geist. Podľa neho by malo mať navyše Slovensko racionálny záujem na tom, aby euroval začal fungovať čo najskôr. „Je výhodnejšie, ak budú akékoľvek ďalšie prípadné pôžičky krajinám eurozóny poskytované cez trvalý euroval než cez dočasný euroval, pretože trvalý euroval má štatút trvalého veriteľa,“ zdôvodňuje Geist. Pre Slovensko by to konkrétne znamenalo, že pokiaľ by sa v problematických krajinách niečo stalo, tak najskôr budú splácané záväzky voči ESM a až potom voči ostatným veriteľom.

Čaká sa na šesť krajín

Podľa analytika inštitútu INESS Juraja Karpiša trvalý euroval nie je liekom na súčasné problémy eurozóny. „Vnímam ho negatívne, je to inštitucionalizácia dlhovej únie. Krajiny začnú neskôr šetriť a navyše Slovensku z toho vyplývajú veľmi vysoké finančné záväzky.“

Zmluvu o vzniku trvalého eurovalu už ratifikovali všetky krajiny s výnimkou Slovenska, Estónska, Holandska, Rakúska, Belgicka a Nemecka. „Zmluva o ESM vstúpi do platnosti, akonáhle ju ratifikujú štáty s celkovou upísanou hodnotou vkladu, ktora zodpovedá 90 percentám celkového základného imania ESM,“ uviedol Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 13.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards