Anketa: Ako hodnotíte zavedenie registračného poplatku na autá? (Hospodárske noviny)

Ako uviedol na margo registračnej dane Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 14.6. 2012, už dnes platia vlastníci všetkých áut s veľkými motormi prostredníctvom podstatne vyššej spotreby oveľa viac spotrebných daní ako vlastníci menších motorov.

Anketa: Ako hodnotíte zavedenie registračného poplatku na autá? (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana, INESS

Poplatok nie je ničím iným len snahou zobrať občanom viac z ich peňazí do štátnej pokladnice. Environmentálna nálepka má zrejme „ospravedlniť“ zavedenie dane. Už dnes platia vlastníci všetkých áut s veľkými motormi prostredníctvom podstatne vyššej spotreby oveľa viac spotrebných daní ako vlastníci menších motorov. Elektromobily, prirodzene, neplatia daň.

Tomáš Púchly, Nadácia F. A. Hayeka

Výber takejto dane pravdepodobne neprinesie väčší objem peňazí do štátnej kasy, no vytvorí ďalšie administratívne prekážky spojené s registráciou vozidiel na Slovensku. Dodatočné náklady spojené s administráciou a výberom bude niesť aj samotná štátna správa. Navyše, motoristi sú už dnes zdaňovaní na každom kroku, keďže štátu odvádzajú peniaze na DPH pri kúpe vozidla, administratívnych poplatkoch spojených s registráciou a tiež pri tankovaní pohonných látok.

Juraj Bárta, Slovenská sporiteľňa

Bude to závidieť najmä od výšky tohto poplatku. Je to jedna z možností, ako zvyšovať majetkovú daň. Táto daň je najprijateľnejšia z hľadiska budúcnosti. Môže sa však stať, že ak bude tento poplatok príliš vysoký, ľudia si budú registrovať autá v zahraničí. Tak ako tomu je v mnohých prípadoch v súčasnosti v Maďarsku.  

Juraj Valachy, Tatra banka

Je to jeden zo spôsobov, ako naplniť štátnu kasu. V zásade podľa mňa nepoškodzuje nejako veľmi ekonomiku v krajine. Ako ekonóm s touto daňou nemám problém.

Peter Goliaš, INEKO

Namiesto zvyšovania daní a poplatkov by som uvítal skôr štrukturálne reformy v dôchodkoch, zdravotníctve či sociálnych dávkach. Na druhej strane, práve majetkové dane, ktorou je aj poplatok za registráciu áut, oproti iným daniam najmenej brzdia rast ekonomiky. Navyše v porovnaní s inými štátmi EÚ ich Slovensko zatiaľ využíva výrazne podpriemerne.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 14.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards