Blíži sa grécka katastrofa? Fico chystá krízový scenár (Plus jeden deň)

Ako povedal Juraj Karpiš z INESS pre Plus jeden deň dňa 16.6. 2012, najväčším rizikom v prípade Grexitu je ohrozenie fungovania finančného systému. Ak by následne Únia zaviedla v Európe obmedzenia pre pohyb kapitálu alebo bankové prázdniny, mohlo by to ohroziť fungovanie mnohých firiem a spotrebu domácností.

Blíži sa grécka katastrofa? Fico chystá krízový scenár (Plus jeden deň)

Obavy, strach a predovšetkým veľká neistota. Tieto pocity sužujú obyvateľov Grécka tesne pred kľúčovými parlamentnými voľbami. A nielen ich. V očakávaní sú aj ostatné krajiny, v ktorých oficiálne platíme eurom. Pokiaľ by totiž Gréci dali zelenú stranám, ktoré nesúhlasia s úspornými opatreniami a odišli by z eurozóny, malo by to zrejme dosah aj na nás. Hrozia nám nižšie mzdy, vyššia nezamestnanosť a oslabené euro!

Už zajtra Gréci rozhodnú, ktorou cestou sa poberú. Na jednej strane je 240-miliárdový záchranný balíček od Európskej únie spojený s tvrdými úspornými opatreniami, na druhej pravdepodobne návrat k drachme s neurčitou budúcnosťou. Panika sa už v Grécku začala prejavovať na plné obrátky. Klienti gréckych bánk vybrali zo svojich účtov až 800 miliónov eur, čo agentúre Reuters potvrdili samotní manažéri finančných domov.

Pravica či ľavica?

Posledné oficiálne prieskumy sú z mája a naznačujú, že súboj o smerovanie Grécka bude napínavý. V tesnej väčšine boli strany, ktoré sú za záchranný balík. Podobne je to aj v aktuálnych prieskumoch. Tie sú však neoficiálne, keďže podľa miestnej legislatívy sa posledné môžu uskutočniť dva týždne pred voľbami. Kľúčový bude súboj o prvé miesto. Víťaz volieb získa automaticky v 300-člennom parlamente 50 kresiel navyše. Plece pri pleci sú proeurópska Nová demokracia, lídrom proti úsporným opatreniam je ultraľavicová Syriza.

Dúfame v najlepšie

Takmer celá Európa so zatajeným dychom čaká, ako sa to skončí. Od tohto momentu totiž môže byť všetko inak. Hoci naše ministerstvo financií považuje odchod Grécka z eurozóny za nepravdepodobný, predsa sa len pripravuje aj na túto alternatívu. V budúcom roku by to mohlo znamenať prepad hospodárskeho rastu až o 3,9 percenta. „Toto sú depresívne a smutné scenáre, ktoré dúfam, že nikdy nenastanú,“ povedal minister financií Peter Kažimír. Ak by to však bola pravda, nemáme sa na čo tešiť. Platy by v roku 2013 zrejme klesli o 3,1 percenta a zvýšila by sa aj miera nezamestnanosti na 15,1 percenta. Analytici rezortu financií dokonca počítajú aj so znehodnotením kurzu eura na 1,1 USD/EUR. Jedinou trochu potešujúcou správou by bolo spomalenie rastu spotrebiteľských cien. Naši politici sa preto doslova modlia, aby Gréci volili rozumne a ostali v eurozóne.

Analytici: Bude menej práce!

Peter Staněk – ekonóm SAV

Čo by znamenal prepad ekonomiky o 3,9 percenta? V tomto prípade by to znamenalo zmrazenie miezd, pokles reálnych miezd. Budeme si drahšie požičiavať na medzinárodných finančných trhoch. To znamená, že musíte zvyšovať dane, DPH, spotrebné dane. Samozrejme, spomalí to rast cien, pretože obchodníci, aby niečo predali, budú musieť držať ceny na nízkej úrovni. Ale domáci malí obchodníci už nemajú priestor pre absorbovanie tohto cenového šoku, veľké reťazce môžu určitý čas držať ceny bez posunu. To znamená, že sa zníži počet malých domácich obchodníkov.

Juraj Karpiš – ekonomický analytik INESS

Najväčším rizikom v prípade Grexitu je ohrozenie fungovania finančného systému. Ak by následne Únia zaviedla v Európe obmedzenia pre pohyb kapitálu alebo bankové prázdniny, mohlo by to ohroziť fungovanie mnohých firiem a spotrebu domácností. Negatívne by to ovplyvnilo ekonomickú aktivitu na Slovensku, čo by viedlo k likvidácii niektorých pracovných miest a nižšej životnej úrovni obyvateľstva.

Plus jeden deň, 16.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards