Dôvody, prečo je Estónsko krajinou technologických start-upov

Estónsko je 132. najmenšia krajina na svete vzhľadom na rozlohu, napriek tomu má najviac start-upov na počet obyvateľov v celej Európe. Napriek tomu, že má populáciu o veľkosti Kodane, nebráni to Estónsku mať najpokrokovejší systém e-governmentu.

Dôvody, prečo je Estónsko krajinou technologických start-upov

Prečo je tento bývalý sovietsky štát so zložitým jazykom a nie veľmi priaznivým podnebím taký úspešný ohľadom start-upov?

Z dvadsiatich finalistov januárového Seedcampu, programu zameraného na mentoring podnikateľov, štyria boli Estónci, vrátane následného víťaza GrabCAD - sociálnej siete pre inžinierov, v ktorej je už registrovaných 10 % inžinierov-mechanikov z celého sveta.

Podľa Anttiho Vilpponena, CEO a zakladateľa ArcticStartup, stránky ktorá sleduje podnikateľské novinky  v regióne, Estónsko má oproti ostatným tri výhody: politických predstaviteľov, úspech Skype a vlastnú kultúru.

Vedenie krajiny je jasné a konzistentné. Prezident Thomas Hendrik Ilves, štvrtý prezident v novodobej histórii Estónska, by sa asi neurazil, keby ste ho nazvali informatickou kockou. Na svojom stole v kancelárii má 27 palcový iMac, taktiež používa Macbook Air a iPad 2. Predým zvykol programovať v assembleri.

Pán Ilves sa nedávno dostal do verejnej roztržky s ekonómom Paulom Krugmanom. O jeho podpore technológií vypovedá to, že si ako bojové pole vybral Twitter. Koľko iných svetových lídrov píše vlastné tweety?

Vláda začala investovať do informatizácie už od získania nezávislosti v roku 1991. Krajina je chválená za svoju rovnú daň, ktorá pomohla vybudovať podporu pre e-government, hovorí Mr. Ilves. "Ak skombinujete rovnú daň s informatizovaným systémom, tak vám vznikne systém, ktorý je jednoduchý a ľahko spočítateľný, a práve preto, že je rovný a informatizovaný, tak ľudia môžu, a skutočne to tak aj robia, podať svoje daňové priznanie veľmi rýchlo."

Krajina zaviedla voľby cez internet, elektronický zdravotnícky systém a možnosť podpisovať dokumenty elektronickým podpisom.

Životnú úlohu hrá samozrejme aj pojem úspechu. Ak sa rozprávate s estónskymi podnikateľmi, meno jednej spoločnosti sa neustále opakuje: Skype. Napriek tomu, že túto spoločnosť založili Švéd a Dán, vybudovali ju Estónci.
"Nato, aby ste dostali do povedomia start-upy ako serióznu formu podnikania, potrebujete nejaký lokálny úspešný príbeh," povedal Taavet Hinrikus, zakladateľ zmenárenskej služby TransferWise.

Názor zdieľa aj Andrus Purde, spoluzakladateľ Achoo - sociálnej siete pre profesionálov. "Veľa ľudí si uvedomilo, že keď chlapík, s ktorým hrávali basketbal, dokázal zmeniť svet priamo z Estónska, tak to môžu dokázať aj oni." .
 
A nakoniec tu máme kultúru, ukutú počas tvrdých rokov brutálnej okupácie. "Podstatnou skutočnosťou je psychologický pocit toho, že ste utláčaní", povedal Ilves. "Chcete sa zbaviť všetkého, čo ste zažili predtým. U nás skoro nikto nevidí žiadnu hodnotu v udržiavaní tradícii e sovietskeho systému."

Hinrikus dodal, že sovietska skúsenosť v nich vybudovala postoj, že dokážu všetko.

"V tých časoch ste nemali nikoho, kto by vám pomohol. Ak ste niečo potrebovali, museli ste si to spraviť sami. To nám všetkým dalo schopnosť doviesť veci do konca, čo je nutnosťou pre začínajúci biznis." Paradoxne veľkosť Estónska hrala kľúčovú rolu. Je jednoducho príliš malé na to, aby ste podporovali domácich hráčov. "Veľkosť nášho trhu alebo skôr jeho malosť nás prinútilo vytvárať idey, ktoré sú globálne," povedal Heikki Haldre, CEO spoločnosti Fits.me, ktorá poskytuje služby pre online obchody s módou.

Nakoniec to je podnebie, ktoré - povedzme si úprimne, je úplne strašné. Napriek tomu, ako povedal Tonis Saag, CEO a zakladateľ Sportlyzer.com, online fitness systému, aj to bolo pomocou. "Chce to veľmi trpezlivých ľudí, ktorí vybudujú nejakú technológiu, a žiť v Estónsku chce trpezlivosť, keď máte len 5 hodín denného svetla v zime a 5 hodín tmy v lete."

Ale predtým, než odídeme s myšlienkou, že estónska start-upová komunita  je nejakým nekonečne úspešným príbehom, musíme poznamenať, že napriek  úspechu, Estónsko zostáva medzi najchudobnejšími európskymi štátmi. HDP na hlavu predstavuje len 13 194 Eur, čo je polovica susedného Švédska(27 039 Eur), ale zas výrazne viac ako jeho dvaja susedia, Litva(9 930 Eur) a Lotyšsko (11 041 Eur). Nezamestnanosť zostáva stále vysoká na úrovni 16,8 % v roku 2010 (momentálne už len 11,5%, pozn. prekl.).

Hoci mnohí chvália estónsku rovnú daň, na nedávnej start-up konferencii na technickej univerzite v hlavnom meste sa objavili námietky na nedostatok využívanie opcii na akcie, obľúbenej formy financovania start-upov. Nezískali dostatok financií pre potenicálne talenty. Nebolo by lepšie, keby najviac preferovaný sektor dostal špeciálne postavenie?

Žiadna šanca, odpovedá pán Ilves. "Žiadne výnimky pre nikoho. Sú to práve výnimky, ktoré váms  na konci zlomia väz."

Vo svete start-upov musíte byť opatrný, aby ste oddelil fakty od nafukovania, tvrdí Andres Susi, CEO a spoluzakladateľ tallinnskej stránky venujúcej sa zoznamovaniu Flirtic.com. "Myslím si, že Estónci odviedli veľmi dobrú prácu, čo sa týka predania samého seba ako "strat-up-erov". Avšak ešte musíme dokázať, že vieme premeniť start-upna  reálnu spoločnosť."

Keď sa bude Estónsko v auguste obzerať dozadu pri 21. výročí od oslobodenia sa spod sovietskej okupácie, môže sa pozrieť a povedať si koľko toho už stihlo, no s vedomím, že v budúcnosti je stále čo zlepšovať.

Ben Rooney

Wall Street Journal, 14.6. 2012

Pre INESS preložil Roman Frnčo
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards