Slovákom hypotéky nezlacnejú. Aj kvôli bankovému odvodu (Aktuálne.sk)

Dane nikto neplatí dobrovoľne, a dodatočnej daňovej záťaži by sa každý rád vyhol, preto sa dá očakávať, že banky budú chcieť vyrúbenú daň preniesť na klientov. Dopad to bude mať určite, či už na poplatky alebo na vyplácané úroky alebo na kvalitu a spektrum služieb, komentoval pre Aktuálne.sk dňa 10.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Slovákom hypotéky nezlacnejú. Aj kvôli bankovému odvodu (Aktuálne.sk)

Európska centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu na historické minimum. Pokles úrokov často v praxi znamená aj zlacnenie úverov pre obyvateľstvo. No slovenské banky zrejme hypotéky zlacňovať nebudú. Dôvodom je aj bankový odvod.

Kľúčový úrok Európskej centrálnej banky sa od konca minulého týždňa ocitol na historickom minime. Z jedného percenta klesol na 0,75 percenta. Európa tak chce podporiť chradnúcu ekonomiku.

Čo znamenajú nižšie sadzby

Od toho, akú sadzbu stanoví centrálna banka, sa odvíja aj cena peňazí na medzibankovom trhu. To sa zas odrazí aj na úrokoch pre klientov. Nižšie kľúčové úroky tak znamenajú nezriedka aj lacnejšie hypotéky, no na druhej strane aj nižšie úroky na vkladoch.

Tentoraz sa však Slováci aj napriek historicky nízkym úrokom nemusia lacných hypoték dočkať. Práve naopak, úroky môžu zamieriť aj nahor.

„V tomto roku nás totiž čaká pomalší ekonomický rast, ktorý nebude stačiť na vytváranie nových pracovných miest. Nezamestnanosť na Slovensku tak zostane naďalej vysoká a banky pri požičiavaní peňazí obozretné,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Bankový odvod

Iní ekonómovia predpokladajú, že úrokové sadzby by mohli zamieriť nahor aj kvôli vyššiemu bankovému odvodu, ktorý zavádza vláda.

 „Dane nikto neplatí dobrovoľne, a dodatočnej daňovej záťaži by sa každý rád vyhol, preto sa dá očakávať, že banky budú chcieť vyrúbenú daň preniesť na klientov. Dopad to bude mať určite, či už na poplatky alebo na vyplácané úroky alebo na kvalitu a spektrum služieb,“ hovorí analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Rovnaký názor má aj analytik Next Finance Martin Prookop. Buď podľa neho pôjdu nahor úroky na úveroch alebo zamieria nadol úrokové sadzby z vkladov. „De facto tak dôjde k zvýšeniu rozdielu medzi sadzbou, za ktorú si banka požičiava, a sadzbou, za ktorú banka ďalej požičiava,“ dodáva Prokop.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 10.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards