Firmy dostanú milióny na mladých (Hospodárske noviny)

Ako komentoval pre Hospodárske noviny dňa 23.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS, projekty pre mladých môžu narušiť trhové prostredie. Program vytvára umelú konkurenciu podnikom, ktoré na podporu nedosiahnu.

Firmy dostanú milióny na mladých (Hospodárske noviny)

Zamestnávatelia budú musieť novovytvorené pracovné miesta udržať viac ako rok.

O finančnú podporu na zamestnávanie mladých bude môcť požiadať široký okruh firiem. Tvrdí to minister práce Ján Richter (Smer-SD). V prípade prvého projektu, ktorý má pomôcť, je hlavným kritériom na poskytnutie podpory predmet podnikania autodoprava. „Napriek tomu, že tento projekt uplatnil Česmad, nie je tu vôbec požiadavka, aby bola firma členom tohto zoskupenia,“ priblížil minister. Druhý projekt sa už zameriava na malé a stredné podniky. Nezáleží však na odvetví, v ktorom pôsobia, ani na ich právnej forme.

Richter však chce zabrániť zneužívaniu projektov kontrolou, koľko zamestnancov podnikateľ v predchádzajúcom období prepustil.

„Nesmie sa stať, že zamestnávateľ dnes rýchlo prepustí, aby zajtra mohol prostredníctvom projektu pribrať ďalších ľudí na tie isté pracovné miesta.“ Na podporu zamestnanosti má ísť spolu 70 miliónov eur z eurofondov. Tie majú vytvoriť vyše 14-tisíc pracovných miest.

Garancia udržateľnosti

Firmy takto môžu získať peniaze na úhradu minimálnej mzdy a odvodov. Autodopravcom bude navyše poskytnutá aj dotácia pre mladých na získanie vodičského preukazu na kamióny alebo autobusy. Nebude to však zadarmo. Podnikatelia sa budú musieť na revanš zaviazať, že pracovné miesto udržia. V prípade malých a stredných podnikov je požadovaná osemnásťmesačná garancia, pri autodopravcoch je to až tridsať mesiacov. Riaditeľka spoločnosti Index Nosluš Darina Mokraňová vníma túto požiadavku pozitívne. „Osemnásťmesačná lehota je asi minimálna hranica, ktorá je potrebná na to, aby zamestnávatelia nešpekulovali, a zároveň aby to pre nich nebol príliš vysoký záväzok.“

Problém s udržaním mladého šoféra môžu mať autobusoví dopravcovia. „V minulosti sme záujemcom o prácu vodiča preplácali kurzy na získanie adekvátneho oprávnenia. Avšak do troch mesiacov väčšina z nich odišla za lepšími platmi do kamiónovej dopravy,“ prezradila hovorkyňa SAD Žilina a SAD Trenčín Ivana Strelcová. Rozdiel v platoch bol podľa jej slov taký vysoký, že vodičov neodradili ani sankcie.

Diskriminačné opatrenie

Projekty pre mladých môžu podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu narušiť trhové prostredie. „Program vytvára umelú konkurenciu podnikom, ktoré na podporu nedosiahnu,“ argumentuje. Na diskriminačné efekty upozorňuje aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka, ktorý mladým ponúka iné riešenie. „Navrhujeme, aby mohlo byť dosiahnutie dôchodkového veku dôvodom na výpoveď. Mladým by to pomohlo a nikto pri tom nebude diskriminovaný,“ poznamenal Machunka.

Do problémov sa paradoxne môžu dostať aj podnikatelia, ktorí podporu dostanú. „V minulosti sa stalo, že úrady práce preplatili sľúbené dotácie oneskorene a v polovičnej výške. Podniky potom kvôli výpadku príjmov krachovali,“ upozorňuje analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Vysoká cena

Projekty budú financované z realokácie zdrojov z iných operačných programov, ktoré by inak prepadli. Machunka zdôrazňuje, že napriek tomu by sa s nimi nemalo nakladať nehospodárne. „Tieto zdroje nespadli odniekiaľ z vesmíru, sú to peniaze daňových poplatníkov.“ Cenu za jedno nové pracovné miesto Ďurana vyčíslil na 4 027 až 5 320 eur. Premiér Róbert Fico však očakáva, že investícia sa štátu vráti. „Tieto prostriedky sa z podstatnej časti vrátia naspäť sprostredkovane cez dane, odvody, a tým, že štát nebude musieť týmto ľuďom platiť podporu v nezamestnanosti a sociálne dávky,“ objasnil Fico.

Leo Šátek

Hospodárske noviny, 23.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards