Hádka o dôchodkové piliere: Aké zmeny nás všetkých čakajú? (Nový Čas)

II. pilier bude mať aj po znížení naďalej výhody, ktoré prvý pilier nemá - možnosť dedenia, možnosť výberu zostatku. Určite však platí, že na dôchodky z verejných systémov (I. aj II. pilier) by sa ľudia nemali spoliehať a mali by šetriť aj inými spôsobmi, hodnotil Radovan Ďurana z INESS dňa 9.8. 2012 pre Nový Čas.

Hádka o dôchodkové piliere: Aké zmeny nás všetkých čakajú? (Nový Čas)

Ostať v prvom pilieri, či si sporiť na dôchodok v druhom? Vláda nachystala zmeny, podľa ktorých si v II. pilieri budú sporitelia odkladať o polovicu menej peňazí.

V II. pilieri si v súčasnosti sporí 1,5 milióna ľudí. Podľa premiéra Roberta Fica ľudia na druhom pilieri na rozdiel od štátnych dôchodkov strácajú. V roku 2015, teda po 10 rokoch fungovania druhého piliera, by bol podľa Fica dôchodok z II. piliera o 18 % nižší ako zo Sociálnej poisťovne. „Ľudia stratili v súkromnom pilieri 11,68 % a vo verejnoprávnom pilieri sa im valorizovali dôchodky o 16,62 %,“ hovorí o sedemročnom období sporenia. Jeho vláda dá preto ľuďom možnosť od septembra vystúpiť z II. piliera. Opozícia však Ficove prepočty vidí inak. „Dve chyby chcem vyčítať pánovi Ficovi. Prvá je tá, že nemôže v roku 2012 hovoriť o tom, aké dôchodky budú v roku 2015. Druhá je, že keď kritizuje nízke výnosy, tak kritizuje sám seba, lebo nízke výnosy boli spôsobené tzv. Madejovou novelou,“ myslí si exminister práce Jozef Mihál (SaS).

SDKÚ v reakcii na Ficove tabuľky pripravila vlastné tabuľky, podľa ktorých prídu ľudia znížením odvodov do II. piliera z 9 % na 4 % o stovky eur. „Premiér tvrdí, že máme výnosnosť v prvom pilieri a zároveň tvrdí, že systém je neudržateľný. Vlastnými slovami si odporuje a potvrdzuje, že trvalý výnos v prvom pilieri nie je pravdivý. Pravda je taká, že výnos 16,22 % je nekrytý,“ tvrdí šéf SDKÚ Pavol Frešo.

„Samotný premiérov výpočet sa mi nezdá korektný, pretože človek, ktorý sporil 10 rokov v II. pilieri a pôjde teraz do dôchodku, sporil 30 rokov v I. a 10 rokov aj v I. aj v II. pilieri. Už len matematicky, keď sa na to pozrieme, bude mať nárok na dôchodok z I. piliera vo výške 87,5 % a 12,5 % z II. piliera,“ myslí si Jozef Paška, viceprezident Asociácie dôchodcovských správcovských spoločností.

Ktorý z pilierov je teda výhodnejší? "Jednoduchá rada neexistuje, lebo nikto nevie, aké vysoké dôchodky utiahne v budúcnosti Sociálna poisťovňa," tvrdí Radovan Ďurana z inštitútu Iness. Podľa neho sa ľuďom s vyššími príjmami oplatí viac II. pilier. Pre ľudí s nižším príjmom je výhodnejší prvý. "II. pilier bude mať aj po znížení naďalej výhody, ktoré prvý pilier nemá - možnosť dedenia, možnosť výberu zostatku. Určite však platí, že na dôchodky z verejných systémov (I. aj II. pilier) by sa ľudia nemali spoliehať a mali by šetriť aj inými spôsobmi," uzavrel Ďurana.

Veronika Ševčíková

Nový Čas, 9.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards