Štát má kde šetriť, napríklad na sociálnom systéme (SME)

V mnohých krajinách existuje zdaňovanie dôchodkov, tento krok je teda skôr otázkou politickej rozhodnosti, uviedol pre denník SME dňa 21.8. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Štát má kde šetriť, napríklad na sociálnom systéme (SME)

Živnostníci či lepšie zarábajúci zamestnanci budú platiť vyššie odvody aj preto, že vláda šetrí málo v sociálnych dávkach a zdravotníctve.

Ak sa porovná, aká časť našich verejných výdavkov ide na sociálne dávky vrátane dôchodkov, tento podiel je väčší, ako je priemer Európskej únie. Pri mzdových výdavkoch zase platí, že štát na ne vynakladá menšiu časť, ako je priemer v Únii.

Porovnanie Medzinárodného menového fondu tak ukazuje, že najväčší priestor na šetrenie by mala mať vláda v sociálnych dávkach.

Výsluhové dôchodky

Keď Smer nastúpil do vlády, povedal, že luxus plošných sociálnych dávok sa skončil. Rodičovský príspevok či napríklad prídavky na deti však nebudú od januára adresnejšie. Vláda aspoň znížila strop na podporu v nezamestnanosti.

Smer medzi 22 opatrení, ktorými chce znížiť deficit, uviedol aj zdanenie výsluhových dôchodkov. Ministerstvo financií nepovedalo, či aj toto opatrenie bude súčasťou novely daňového zákona.

Ministerstvo obrany namiesto zdaňovania výsluhových dôchodkov navrhuje neskorší odchod do dôchodku alebo vyšší počet odslúžených rokov.

Bývalá vláda výsluhové dôchodky zdaňovať nechcela, navrhovala napríklad, aby sa zvýšil počet odpracovaných rokov na vznik nároku na tento dôchodok.

„V mnohých krajinách existuje zdaňovanie dôchodkov, tento krok je teda skôr otázkou politickej rozhodnosti,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Smer už schválil niekoľko zmien v prvom dôchodkovom pilieri. Penzie zo Sociálnej poisťovne sa budú časom zvyšovať už len o dôchodcovskú infláciu. Pri výsluhových dôchodkoch sa o takejto zmene nehovorí.

Zdravotníctvo

Najväčší podiel na sociálnych dávkach tvoria podľa štatistiky MMF starobné dôchodky a zdravotníctvo. „Dane dnes musíme zvyšovať aj preto, lebo sme celé roky odmietali predĺžiť dôchodkový vek či definovať základný štandard v zdravotníctve,“ povedal analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš.

Slovensko podľa porovnania OECD patrí medzi štáty s najskorším skutočným odchodom do dôchodku. Dôchodkový vek sa má postupne zvyšovať od roku 2018.

Vláda nemá určenie základného balíka v zdravotníctve ani len v programovom vyhlásení.

Marianna Onuferová

SME, 21.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards