Hotovosť po obmedzení nahradí karta (Pravda)

Takého opatrenia obmedzujú ľudí v nakladaní s ich majetkom, ohrozujú ich súkromie a vynucujú od nich zbytočné platby bankovému sektoru. Banky by nemali mať zákonom garantované privilegované postavenie vo finančných transakciách v ekonomike, komentoval strop pre hotovostné platby Juraj Karpiš z INESS dňa 22.8. 2012 pre denník Pravda.

Hotovosť po obmedzení nahradí karta (Pravda)

Zaplatiť za auto, nábytok či stavebný materiál jednorazovo viac ako 5–tisíc eur nemusí byť problém ani po zavedení hotovostného limitu na danej úrovni.

Štát chce obmedzením hotovosti do spomínanej sumy zabrániť daňovým únikom. Je tu však obava, že ľudia potom budú musieť behať pri nákupe s faktúrami do banky. Riešením v predajniach, kde možno platiť bankomatovou kartou, je dočasné zvýšenie limitu na platbu kartou. Pred platbou je možné zavolať do banky, ktorá limit na pár hodín zdvihne. Poplatok za to je podľa banky od nula do päť eur.

Zmeniť návyky pri platbách bude musieť značná časť ľudí z tých, ktorí platia väčšie transakcie. Napríklad najväčší predajca ojazdených áut na Slovensku a v Českej republike, s predajom viac ako 50–tisíc áut ročne, tvrdí, že pri výkupe vozidiel uprednostňuje platbu v hotovosti 48 percent ľudí. "Pri nákupe vozidiel až 60 percent ľudí uprednostňuje splátkový systém, kde v hotovosti hradia len akontáciu alebo časť zo sumy a zvyšok za nich zaplatí financujúca spoločnosť prevodom," hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA AUTO.

Ak je však limit na debetnej platobnej karte nižší ako suma nákupu, zmeniť limit dočasne sa dá v bankách telefonicky do niekoľkých minút. Ak si chce klient výšku limitu nastaviť na dlhšie obdobie, banky zväčša odhadujú operáciu na jeden až tri pracovné dni. Za zmenu limitu si banky pýtajú od 0,70 eura až do piatich eur.

"Ak má klient možnosť zvýšiť si svoj existujúci denný limit na karte, tak to môže urobiť napríklad telefonicky alebo prostredníctvom internetbankingu," povedal Milan Bednár, vedúci oddelenia kartových produktov Slovenskej sporiteľne. Dočasné navýšenie limitu je aktívne počas dvoch hodín, potom sa automaticky vráti na pôvodnú úroveň. Napríklad klient VÚB banky za to však neplatí žiaden poplatok.

Rezort financií pritom upozorňuje, že za porušenie 5–tisícovej hranice bude hroziť pokuta. Ak niekto zaplatí napríklad za stavebný materiál v obchode viac ako 5 000 eur na ruku, štát mu môže uvaliť až 10–tisícovú pokutu. Podnikateľom za nedodržanie pravidiel hrozí až 15–tisícová sankcia. Vláda chce týmto opatrením bojovať proti daňovým únikom.

Podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Iness Juraja Karpiša ide zo strany štátu o neprimeraný zásah do ekonomickej slobody občanov. "Takého opatrenia obmedzujú ľudí v nakladaní s ich majetkom, ohrozujú ich súkromie a vynucujú od nich zbytočné platby bankovému sektoru. Banky by nemali mať zákonom garantované privilegované postavenie vo finančných transakciách v ekonomike," konštatuje Karpiš.

Limit, nad ktorý by podnikatelia nemohli uhrádzať faktúry partnerom v hotovosti, sa môže ešte zmeniť. "Neviem, či je limit momentálne nastavený ministerstvom optimálny. Ide však len o prvotný návrh, uvidíme, čo na to povedia samotní podnikatelia v odbornej diskusii. Pravdepodobne s tým nebudú súhlasiť," myslí si riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Za Radičovej vlády sa nepodarilo presadiť 10–tisícový limit.

Opozičný poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ) tvrdí, že plán zaviesť hotovostný limit zastavil pád vlády. "Myslím si, že nami nastavená hranica je optimálna, takto by sa to nedotklo vôbec bežných ľudí," dodáva Štefanec. Za 10–tisícový strop sa prihovára aj Kičina.

Podnikateľ Marián Cagala predáva poľnohospodársku techniku a stroje. Podľa jeho slov je poľnohospodárstvo špecifickým odvetvím práve tým, že platby prichádzajú veľmi nepravidelne.

"Väčšina našich zákazníkov má problém s dodržaním splatnosti faktúr a platia v lepšom prípade po splatnosti, v horšom prípade si musíme pohľadávky vymáhať súdnou cestou. Veľakrát sa stane, že roľník alebo iný poľnohospodár disponuje hotovosťou, a preto to, samozrejme, privítame. Minulý mesiac sme realizovali obchod, kedy poľnohospodársky subjekt platil v hotovosti za stroj 15–tisíc eur," povedal Cagala. Zavedením maximálnej hodnoty hotovostného platobného styku firme podľa jeho slov len narastie počet neplatičov.

Analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly dodáva, že vláda ignoruje skutočnosť, že podstatná časť platieb v hotovosti prebieha kvôli eliminácii rizika protistrany.

"Vzhľadom na chabú vymožiteľnosť pohľadávok na Slovensku je najmä pre menších podnikateľov vystavovanie faktúr často priveľkým rizikom. Odvolávať sa, že obdobné zákony platia v západnej Európe je teda bezpredmetné. Vláda by sa v prvom rade mala zamerať na zlepšenie vymožiteľnosti práva a až potom uvažovať o zavádzaní stropov na platby v hotovosti," konštatuje Púchly.

Lenka Buchláková

Pravda, 22.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards