Export a investície postráži nová rada (SME)

Vnímame pozitívne aktivity vlády, ktoré vedú k zjednodušeniu prístupu slovenských exportérov na zahraničné trhy formou odstraňovania existujúcich bariér. Nemali by však mať selektívnu povahu, o úspešnosti exportérov by mal rozhodovať trh, nie podpora štátu, vysvetľoval pre denník SME dňa 3.9. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

 

Export a investície postráži nová rada (SME)

Po Rade solidarity a rozvoja a Cenovej rade vznikne aj Rada pre podporu exportu a investícií.

 

Vláde má v oblasti exportu a prílevu zahraničných investícií pomáhať Rada pre podporu exportu a investícií.

Zriadenie poradného orgánu navrhol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru). Zámer už predložil do pripomienkového konania.

Simulujú dialóg

Patronát nad zahraničným obchodom a investíciami má mať ministerstvo zahraničia spolu s ministerstvom hospodárstva, ktoré vedie Tomáš Malatinský (nominant Smeru). Šéfovia oboch rezortov majú rade spolu aj predsedať.

„S ministerstvom zahraničných vecí sme dlho vzájomne konzultovali a akceptujeme zriadenie rady,“ vraví Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva.

Niektorí zástupcovia zamestnávateľov veľké očakávania od tejto rady nemajú.

„Už sme mali na Slovensku veľa rád, ale že by mali významný pozitívny vplyv, o tom neviem,“ povedal Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov (AZZZ).

Netýka sa to podľa neho tradičných rád, ako sú Legislatívna rada vlády či Hospodárska a sociálna rada.

Tieto rady sú len diskusné fóra, ktoré nemajú žiadne rozhodovacie právomoci, pomenúva ich hlavný problém poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec. Tvrdí, že vláda nimi zakrýva svoju neschopnosť.

„Doterajšie signály a skúsenosti naznačujú, že rady skôr simulujú dialóg, ako ho skutočne napĺňajú,“ upozornil Radovan Ďurana z INESS.

Vo vzniku Rady pre export a investície vidí logiku Tibor Gregor z Klubu 500, ktorý zastrešuje firmy s vysokým počtom zamestnancov.

Obchodní radcovia sa totiž premiestnili z ministerstva hospodárstva na rezort diplomacie, a ten preto potrebuje spätnú väzbu aj od rezortu hospodárstva, hovorí Gregor.

Prekáža mu však, že na rozdiel od iných podnikateľských združení sa s Klubom 500 ako s členom v novej rade zatiaľ neráta.

Sario ju chváli

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu pripomenula, že nový poradný orgán bude skutočne len poradný a všetky kompetencie ostanú inštitúciám, ktoré ich dnes majú.

Napriek tomu nápad ministra Lajčáka agentúra chváli.

Tvrdí, že sa o ňom dlho konzultovalo naprieč spektrom štátnych inštitúcií a s predstaviteľmi podnikateľského sektora. Machunka z AZZZ však povedal, že sa o novej rade dozvedel až včera.

Daniela Krajanová

SME, 3.9. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards