Ďakujeme, Ben!

Guvernér FEDu (americkej centrálnej banky) Ben Bernanke  tesne pred americkými prezidentskými voľbami oznámil  tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania – nakupovania aktív za novovytvorené peniaze. 40 mld. nových dolárov mesačne bude FED smerovať do realitného sektora cez nákupy hypotekárnych cenných papierov údajne dovtedy, kým sa nezlepší zamestnanosť v USA. Vzhľadom na nešpecifikovaný celkový objem a trvanie dostalo toto uvoľňovanie prezývku nekonečné.

 

Ďakujeme, Ben!

Trochu zdravej skepsy ohľadom úspechu tohto nevídaného experimentu môže naznačiť trojka za názvom. Predchádzajúce kolá, dva bilióny nových dolárov a ani štyri roky nulových úrokov FEDu ekonomiku nevyliečili. Tento krát to už ale musí vyjsť! Nezamestnanosť pritom skúšal FED vyliečiť infláciou už v sedemdesiatych rokoch. A keynesiánci sa po tomto neúspechu naučili nové slovo. Stagflácia. Ale inflácie sa vraj dnes netreba obávať. Napriek tomu, že peňažná zásoba narástla od roku 2008 o 80%, americké akcie sú na dosah historických maxím a ceny energií v oblakoch.

Je sa chlieb, nie bankovky. Vytlačenie nových peňazí nevytvorí nové bohatstvo. Len sa prerozdelí to existujúce. Od nezamestnaných, ktorí krvácajú na benzínke, k bohatým, ktorí vlastnia väčšinu finančných aktív profitujúcich z tejto politiky. Ben a jeho družina robia investovanie príjemnou a  jednoduchou hrou. Komplikované sektorové analýzy? Prácny výber tých správnych titulov na neistom  voľnom trhu? Pravidelná a hlavne predpovedateľná prílivová vlna štátnych monopolných peňazí  zdvihne všetky loďky v prístave finančných aktív. Že tento pomýlený Jánošík zabíja rabovaním sporiteľov budúcu produkčnú schopnosť ekonomiky, vadí málokomu. Veď ako povedal samotný Keynes, z dlhodobého hľadiska sme aj tak všetci mŕtvi. 

SME, 24.9. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards