Zoči-voči deficitom (SME)
Dňa 14.10. 2012 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v denníku SME na tému konsolidácia verejných financií.
Zoči-voči obrovskému deficitu verejných financií sme v máji 2010 pred parlamentnými voľbami napísali „Za zásadný nedostatok volebných programov považujeme plošné mlčanie strán v oblasti konkrétnych úspor vo verejných financiách ... Pri súčasnej výške deficitu nepostačuje napríklad zrušenie Fondu národného majetku, či zavedenie elektronických aukcií. Vyrovnanie rozpočtu vyžaduje ďaleko vyššie úspory, ak nemá byť dosiahnuté zvyšovaním daní, ktoré by ohrozilo slovenskú konkurencieschopnosť. Také šetrenie vyžaduje aj úpravy v transferoch a dávkach obyvateľstvu.“
Napríklad na základe zavedenia testovania príjmov poberateľov je dnes možné iba vo výdavkoch na prídavok na dieťa ušetriť 110 mil. eur ročne bez toho, aby boli z poberania prídavkov vylúčené rodiny s priemernými a nízkymi príjmami čiže pri zachovaní solidárnej funkcie týchto výdavkov. Na takéto kroky nenazbierala odvahu ani pravicová vláda. No minulá koalícia aspoň naznačila snahu nejaké to euro ušetriť. Smer-SD dostal od nás pred voľbami 2010 za plány ako znižovať deficit štvorku. Dnešný rozpočet na rok 2013 ukazuje, že zaslúžene. Šetrenie? Výdavky verejnej správy očistené o čerpanie fondov z EÚ narastú o 250 mil. eur! No niekto šetriť musí. A aj bude. Súkromníci. Odvody a dane za rovnaké obdobie narastú o neuveriteľných 2 200 mil. eur.
Politici a ich zamestnanci rozpočet obhajujú podivnými historkami o tom, že šetrenie je, keď vám výdavky rastú pomalšie, ako ste pôvodne plánovali. A vraj hypoteticky, na základe niektorých modelov, v strednodobom (!) horizonte, môže byť šetrenie v štátnych výdavkoch zlé pre HDP. Zato zobrať o 2,2 mld. eur viac producentom hodnôt a pracovných miest na Slovensku ekonomiku určite podporí. Ešte aj ideologický praotec ekonomickej ľavice Keynes považoval znižovanie odvodov za jedno z najlepších proti-krízových oparení.
Rozpočet na rok 2013 a príslušné zmeny v daniach a odvodoch sú pokusom o zdĺhavú rituálnu vraždu slovenskej zlatej husi. Nie, zahraniční investori sem neprišli preto, že im chutia bryndzové halušky. Či nedajbože pre vynikajúce súdnictvo a výbornú ochranu vlastníckych práv. Prišli pre nízke dane. Keď ich opäť zvýšime, noví investori nás budú obchádzať rovnako ako to robili pred rokom 2003 a tí existujúci budú dumať, prečo halu nezmontovať a nenaložiť na vlak do Bulharska či Estónska.
Juraj Karpiš, INESS