Odvody neprinesú takmer žiadne ovocie (Hospodárske noviny)
Ako uviedol Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 8.1. 2013, netreba zabúdať na to, že dohody boli najsilnejší nástroj na flexibilitu trhu práce a v súčasnosti ostatnú len pre okruh študentov. Znepružňovanie trhu práce neprinesie žiadne ovocie. Odhliadnuc od pár desiatok miliónov, ktoré však niekoľkomiliardový deficit nezaplátajú.
Rozhovor. Analytik INESS Radovan Ďurana pre HN:
Zatiaľ je na platenie odvodov z dohôd nahlásených v zdravotných poisťovniach len minimum dohôd. Predznačuje to, že firmy jednoducho dohodárov škrtajú?
Aj ministerstvo financií vo svojich odhadoch počítalo s poklesom počtu dohôd o 25 percent. Ja osobne by som možno čakal ešte väčší pokles.
Do akej miery je však reálne, že časť z nich prestúpi do klasického zamestnaneckého pomeru, ako rovnako vláda predpokladala?
Je možné, že v niektorých prípadoch k tomu dôjde. Ale zrejme nie vo veľkom. Náklady na dohodára a zamestnanca sa takmer vyrovnajú. Ak teda firma bude mať na to platiť toľko, je pre ňu dohodár stále výhodnejší. Je tu totiž ešte Zákonník práce a ten je pri dohodách stále voľnejší.
Do akej miery by však bol dosah zodvodnenia dohôd miernejší v prípade, ak by sa zmeny neprijímali v súčasnosti, ale napríklad v rokoch silného ekonomického rastu?
Vrátilo by sa nám to. Netreba zabúdať na to, že dohody boli najsilnejší nástroj na flexibilitu trhu práce a v súčasnosti ostatnú len pre okruh študentov. Znepružňovanie trhu práce neprinesie žiadne ovocie. Odhliadnuc od pár desiatok miliónov, ktoré však niekoľkomiliardový deficit nezaplátajú.
Marcela Šimková