Opatrne s tým optimizmom (SME)

Dňa 21.1. 2013 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v denníku SME na tému eurokríza.

Opatrne s tým optimizmom (SME)

Úroky na dlhoch periférie padajú rýchlejšie než ceny španielskych nehnuteľností, na pár mesiacov  sa zo správ vytratili titulky o bankrotujúcom Španielsku či fiškálnych problémoch Talianska. Relatívny pokoj v eurozóne z  dobre zásobených bunkrov vylákal von profesionálnych optimistov.

„Eurokríza skončila,“ oznámil nám prezident Európskej komisie José Manuel Barroso. V bruselskej slonovinovej veži  by mali rozlievať menej šampanského. Naozaj nechcem kaziť oslavu, ale reálny produkt eurozóny je stále pod úrovňou roku 2006 a od tretieho štvrťroku 2011 nerastie.

Naopak, celkom zanovito rastie miera nezamestnanosti dosahujúca rekordných 11,8 %. Británia nahlas diskutuje o možnosti vystúpenia z Európskej únie. Európsky bankový systém prežíva len vďaka tesnému prisatiu na Európsku centrálnu banku.

Gigantické dlhy nezmizli, naopak stále rastú.  Len sú ako horúci zemiak prehadzované medzi eurovalom, centrálnou bankou a jednotlivými štátmi.

Pozastavenie kanonády, ktorú sa nám úradníci snažia predať ako trvalý mier, vybavil šéf centrálnej banky Mario Draghi. Rozhodol, že keď už raz euročmeliak vzlietol, bude letieť ďalej, nech to stoji akékoľvek množstvo nových eur.

Plán riešenia problémov eurozóny prísľubom neobmedzených nákupov dlhopisov z novovytvorených budiž eur má ale jeden háčik. Detsky naivná, a od začiatku eurokrízy u európskych predstaviteľov populárna predstava, že keď máte dostatočne veľkú zbraň, nikdy ju nebudete musieť použiť, je mylná. Je to len nedomyslená analógia  situácie medzi dvomi krajinami s nukleárnymi zbraňami, ktoré si hrozia vzájomným zničením.

Aký by bol život jednoduchý, keby trhom stačili hrozby a sľuby. Z  dočasného eurovalu by napríklad nemuselo odísť ani euro. Ale v eurokríze nejde o  svorky špekulantov či jadrové zbrane.

Ide o peniaze. A tie štátom stále chýbajú. Draghi tvrdí , že ich vyrobí. Ochotu eurozóny použiť alchýmiu centrálnych bánk na nákup toxických štátnych dlhopisov  začnú trhy skôr či neskôr testovať.

Juraj Karpiš, INESS

SME, 21.1. 2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards