Vo výbornej spoločnosti

Slovensko sa svojim rastom dlhu v období  medzi tretím štvrťrokom 2011- a rovnakým obdobím 2012 zaradilo medzi fiškálne „zodpovedné“ krajiny – do klubu prasiatok (PIIGS). Nie je to dobrý výsledok, a neobstojí ani skutočnosť, že dlh SR bol na začiatku nízky,  pretože ide o nárast v porovnaní s HDP – v pomere s ekonomikou každej krajiny. 9% rast dlhu je porovnateľný s celkovým výberom DPH a spotrebných daní.

Vo výbornej spoločnosti

 

 

To, že Grécko je na úplne opačnom konci rebríčka nie je preto, že by splácali dlh, ale preto že ho „zrušili“.

Za rast slovenského dlhu môže do istej miery predzásobenie – správca dlhu si požičal istú časť prostriedkov dopredu (cca 3-4% HDP), keďže investori boli ochotní nakúpiť viac slovenských dlhopisov za výhodný úrok. Ani toto však nemožno považovať za ospravedlnenie, ale skôr nevyhnutnú črtu slovenského dlhu. Ten je dosť vysoký a aby sa Slovensko vyhlo privysokým nákladom na jeho správu, musí si požičiavať dopredu. Krajiny, ktoré sú fiškálne zodpovednejšie, takto konať nemusia, výhodné sadzby sú im „ponúkané“ neustále.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards