Daň z finančných transakcií sa míňa účinku

Drsné dane z finančných transakcií po celej Európe už začali ničiť trhovú aktivitu a podľa najnovších čísel nezarobili vôbec toľko, koľko politici predpokladali.

Daň z finančných transakcií sa míňa účinku

Maďarsko zaviedlo začiatkom roka túto daň na úrovni 0,1%. Januárovým výnosom 13 miliárd maďarských forintov (36 miliónov libier) však daň priniesla menej ako polovicu toho, v čo krajina dúfala.

Tieto slabé výsledky prichádzajú v momente, keď sa 11 členských štátov EÚ usiluje uplatniť daň z finančných transakcií na akcie, dlhopisy a cenné papiere.

Ako prvé vyrazilo vpred na vlastnú päsť Francúzsko, keď zaviedlo 0,2% daň z predaja akcií veľkých firiem. To však v období od augusta do novembra prinieslo iba 200 miliónov eur (169,4 milióna libier), namiesto predpokladaných 530 miliónov eur.

Tento mesiac zaviedlo daň z finančných transakcií aj Taliansko. Podľa čísel TMF Group tento krok už znížil objem obchodovania o 38%, zatiaľ čo v Nemecku a Španielsku došlo k nárastu.

„Zavedenie dane z finančných transakcií v Maďarsku nejde podľa plánu a tak mnoho z predpokladov podporovaných zástancami tejto dane v európskej jedenástke bude spochybnených“ povedal Richard Asquith z TMF Group.

Veľká Británia a kancelár George Osborne s daňou z finančných transakcii plánom nesúhlasí a tvrdí, že obchod sa nepresunie do zámoria iba vtedy, ak takáto daň bude globálna ako obmedzená iba na Európu.

(Pozn. INESS: O tom, že daň z finačných transakcii povedie ku zníženiu objemu obchodovania a tým k nižšej likvidite a vyšším výkyvom trhu cenných papierov a zároveň zďaleka nesplní očakávané príjmy do štátneho rozpočtu, sme písali tu.)

Preložila Jana Kostovčáková

Pôvodne vyšlo 26.3.2013 na CITY A.M.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards