Ficov recept na hospodársky rast? Zrejme podobný krok ako šrotovné (Aktualne.sk)

Myslíme si, že vláda by mala predovšetkým odstrániť prekážky rastu, ktoré verejnosti a podnikateľom hádže pod nohy, povedal pre internetový portál Aktualne.sk dňa 5.5.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Ficov recept na hospodársky rast? Zrejme podobný krok ako šrotovné (Aktualne.sk)

Vláda Roberta Fica už dlho pripravuje tzv. prorastové opatrenia, ktorými chce nakopnúť slovenskú ekonomiku. Docieliť to chce tak, že sa pokúsi zvýšiť dopyt po určitých tovaroch a službách. V minulosti sa o to pokúšala napríklad zavedením šrotovného na autá.
 Vláda Roberta Fica by mala v blízkej budúcnosti predstaviť opatrenia, ktorými chce docieliť, aby Slováci viac nakupovali niektoré tovary a služby. Predpokladá, tým zníži nezamestnanosť.

V správe o situácii na trhu práce kabinet avizuje, že hospodárske rezorty pripravia opatrenia alebo projekty vo „forme verejných investícií alebo vo forme dotačných či obdobných programov a opatrení, ktoré vedú k zvýšeniu dopytu po určitých tovaroch a službách, a teda aj k zvýšeniu počtu pracovných príležitostí.“

Keď na Slovensko v roku 2009 udrela ekonomická kríza, prvá Ficova vláda sa rozhodla podporiť dopyt po autách zavedením šrotovného. Keď niekto zošrotoval svoje staré auto, dostal príspevok na kúpu nového. Takto kabinet podporil nákup nových automobilov desiatkami miliónov eur.
Krátkodobý efekt

No efekt zo šrotového a prípadných podobných opatrení na podporu domáceho dopytu je iba dočasný, upozorňuje ekonóm. „Hoci dotačné programy môžu krátkodobo podporiť vybrané sektory a prostredníctvom nich aj ekonomický rast, väčšinou spôsobia iba presun dopytu v čase. Po ich skončení tak dopyt po dotovaných službách krátkodobo klesne,“ tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.
 Ekonomike môžu podľa Baláža pomôcť veľké verejné investície, akými je výstavba diaľnic. „Zlepšenie infraštruktúry zvýši atraktivitu regiónu pre investorov. Nutné však je, aby boli verejné projekty realizované hospodárne,“ dodáva.

Podľa analytika Inštitútu INESS Radovana Ďurana by mala vláda namiesto prorastových opatrení rozmýšľať nad tým, ako pomôcť napríklad firmám. „Myslíme si, že vláda by mala predovšetkým odstrániť prekážky rastu, ktoré verejnosti a podnikateľom hádže pod nohy. Rast si nájde cestu sám, navyše tam, kde to bude ekonomicky efektívne, a nie tam, kde si úradník myslí, že by to mohlo byť,“ hovorí Ďurana.
Mizéria v maloobchode

Dôvodom prečo chce vláda primäť Slovákov nakupovať, je fakt, že posledné roky našinci škrtia výdavky, kde sa len dá. Vidieť to na tržbách obchodníkov, ktoré neustále klesajú. Vysoká nezamestnanosť nedáva našincom dôvod na bezhlavé utrácanie. Strach zo straty práce ich núti zotrvávať v šetriacom režime.

Celkového zvýšenia domáceho dopytu sa v tomto roku Slovensko zrejme nedočká. „Neočakávame, že maloobchodné tržby zmenia trend vývoja z uplynulých rokov a predpokladáme, že maximálne zaznamenajú stagnáciu, hoci mierny pokles sa nám zdá o niečo pravdepodobnejší,“ predpokladá analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Stanislava Luppová

Aktualne.sk, 5.5.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards