Blamáž: Z rozhľadní za desaťtisíce eur nikam nedovidíte! (Život)

Martin Vlachynský z INESS hodnoti v rozhovore pre týždenník Život dňa 13.5.2013 systém poskytovania eurofondov.

Blamáž: Z rozhľadní za desaťtisíce eur nikam nedovidíte! (Život)

Ako sa podľa vás využívajú eurofondy? Zmysluplne?

Využitie zdrojov najlepšie testuje zákazník. Ak postavíte motorest pri frekventovanej ceste, odmenia vás návštevnosťou a vysokým obratom. Ak ho postavíte na poľnej ceste na lazoch, onedlho skrachujete. No pri eurofondoch nanešťastie do značnej miery tento prirodzený kontrolný mechanizmus vypadáva a väčšmi rozhodujú dohadovacie schopnosti zodpovednej osoby a byrokratická správnosť projektu než ekonomická výhodnosť. Odhliadnuc od vyslovene podvodných projektov (ich objem v EÚ komisia odhaduje na 400 miliónov ročne, niektoré analýzy až na 5 miliárd), značná časť projektov financovaných z eurofondov by mala veľké ťažkosti obhájiť svoj zmysel.

Myslíte si, že napríklad dediny rozmýšľajú nad projektmi, aby z eurofondov mohli niečo urobiť? Alebo skôr agentúry zaoberajúce sa projektmi ponúkajú dedinám nápady?

Nedá sa paušalizovať, obce sú do určitej miery zväzované zameraním programov, z ktorých čerpajú. Námestíčko s novou zámkovou dlažbou a lavičkami poteší oko. Na druhej strane, ak sú v tej obci 25% nezamestnanosť, cesty v havarijnom stave a vysoký dlh, tak to nie sú najlepšie investované peniaze.

Je vôbec systém eurofondov efektívny?

Eurofondy existujú najmä s cieľom znižovať ekonomické rozdiely medzi regiónmi v EÚ. V poslednom čase začína byť jasné, že tento cieľ sa nedarí splniť, skôr naopak – rozdiely často narastajú. Aj naši politici bez ohľadu na príslušnosť radi prezentujú, koľko Slovensko dostane z EÚ peňazí. Treba si uvedomiť, že to nie sú peniaze zadarmo. Predstavte si, že máte 50 eur, pošlete ich do Bruselu a oni vám nazad pošlú balík, v ktorom sú košeľa vo veľkosti XXXL, CD mongolskej ľudovej hudby, 4 kilá prášku do pečiva a poukaz do psieho kaderníctva v celkovej hodnote 100 eur. Vy teda máte veci za 100 eur, ale je možné, že tých pôvodných 50 eur by ste vedeli upotrebiť oveľa lepšie.

Je v poriadku v rámci operačného programu cezhraničnej spolupráce stavať pri hraniciach rozhľadne?

Podobné aktivity by mali vychádzať z lokálnych iniciatív, napríklad miestneho turistického klubu, obcí a miestnych podnikateľov. Verím, že na miestach, kde je o to skutočný záujem, by dokázali vybudovať rozhľadne svojpomocne a za zlomok nákladov.

Obce veria, že rozhľadne prispejú k rozvoju turizmu.

Rozhľadňa sama sotva niekoho pritiahne, pokiaľ to nie je Eiffelova veža. Podobne infraštruktúrne prvky by mali byť len čerešničkami na torte turistických aktivít a lákadiel, ktorými mikroregión turistov pritiahne. Bohužiaľ, často jediným miestom v obciach, kde turisti môžu v nedeľu popoludní minúť peniaze, je miestne pohostinstvo.

Richard Filipko

Život, 19/2013

Celý článok nájdete tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards