Baníkov z hornej Nitry majú zachrániť paradajky (Hospodárske noviny)

Podľa MArtina Vlachynského z INESS sa omentálne pri ťažbe uhlia spotrebuje oveľa viac zdrojov, ako sa získa. Na takúto záchranu sa musíme poskladať my všetci, povedal dňa 31.5.2013 pre Hospodárske noviny.

Baníkov z hornej Nitry majú zachrániť paradajky (Hospodárske noviny)

Zamestnanosť. Hornonitrianske bane majú plán na záchranu stoviek pracovných miest v regióne.

Z bane rovno k paradajkám. Aj taký je príbeh záchrany pracovných miest na hornej Nitre. Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s Hornonitrianskymi baňami totiž prišlo s plánom, ako využiť pracovníkov v stratových baniach. Až 260 pracovných miest by im mali priniesť projekty skleníkov, rybných fariem či novej elektrárne na biomasu. Projekty sa začínajú už v tomto roku a baníci by sa k novej práci mali dostať postupne do konca roku 2016.

Bane sú totiž dlhodobo stratové a v pláne je ich zatvorenie. Región však najprv potrebuje iné možnosti práce pre viac než 4 000 ľudí.

„Potrebujeme nové pracovné miesta. Už dnes dokážeme pestovať výborné rajčiny a dobrou správou sú aj ďalšie projekty,“ povedal primátor mesta Nováky Dušan Šimka.

Prvých tridsať miest
Práve skleníky, ktoré využívajú na vykurovanie horúcu vodu z baní, už v tomto roku priniesli prvých 30 pracovných miest pre bývalých baníkov. A počas sezóny majú pribudnúť ďalšie desiatky krátkodobých pracovných príležitostí.

Ešte viac práce získa región vďaka kombinácii skleníkov s rybou farmou, plniareň vody s väzbou na skleníky či pestovanie biomasy v areáli baní. Nové pracovné miesta prinesie aj už fungujúci strojársky závod v Hornonitrianskych baniach, ktorý do zahraničia vyváža banskú techniku.

Projekty si vyžiadajú investície v celkovej výške približne 25 miliónov eur. Vlastné zdroje chcú bane doplniť o eurofondy, úvery či investičné stimuly. „Je dobré, že to nebude dotované zo štátneho rozpočtu. Už dnes totiž doplácame na baníkov vo faktúrach za elektrinu,“ zhodnotil bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).

Pridrahé uhlie
Práve elektrina v súčasnosti zachraňuje tisícky pracovných miest na hornej Nitre. Slovenské elektrárne vykupujú od baní hnedé uhlie, ktoré by inak na trhu nepredali. Spaľovaním v uhoľnej elektrárni Nováky vyrábajú energiu, na ktorú doplácajú odberatelia cez výkupné ceny približne 70 miliónov eur ročne. Tie sa započítavajú do konečných faktúr cez takzvanú tarifu za prevádzkovanie systému.

„Momentálne sa pri ťažbe uhlia spotrebuje oveľa viac zdrojov, ako sa získa. Na takúto záchranu sa musíme poskladať my všetci,“ upozornil analytik INESS Martin Vlachynský.

Do budúcnosti sa však plánuje s postupným obmedzením ťažby. Do konca roku 2016 má byť zatvorená Baňa Cigeľ a o prácu tak príde 600 ľudí. Spomínané projekty tak nebudú stačiť na presunutie baníkov do iného zamestnania.

Potrebná infraštruktúra
„Tento región by si zaslúžil lepšiu prácu, ktorá nebude taká náročná a zdraviu škodlivá,“ poznamenal Miškov s tým, že k prilákaniu investorov potrebuje horná Nitra hlavne nové cesty.

Ministerstvo dopravy má v pláne výstavbu rýchlostných ciest R2, R3 a R8, ktoré by mali prepojiť región s Martinom, so Žilinou a s Nitrou, kde už sú rýchlostné cesty a diaľnice.

Dobrou správou je, že hoci zatiaľ cesty chýbajú, do regiónu už smeruje zahraničný investor. „Do mesta Nováky sa bude sťahovať nemecká firma, ktorá od septembra zamestná v prvej fáze sto ľudí,“ potvrdil Šimka. Detaily zatiaľ nechce konkretizovať.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 31.5.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards