Za nás potopa

Veľká voda sa stala aspoň dočasne najnavštevovanejšou atrakciou Bratislavy.

Za nás potopa

Zdá sa, že väčšie škody u nás nenarobí, ale príroda opäť pripomenula hlavnému mestu, že nie len na východe vie spôsobiť problémy.

Štát ide po siedmich rokoch opäť privatizovať Cargo (oficiálne to vláda nazýva “vstup partnerov”). Ako tieto dve veci súvisia? Na skvelú demonštráciu toho, či vie väčšie škody napáchať prírodný živel alebo zlé politické rozhodnutia.

Ak sa nestane nič nepredvídané, škody z aktuálnych dunajských povodní sa budú u nás rátať v rádoch miliónov eur. Bolo aj horšie, v auguste 2002 spôsobil Dunaj na Slovensku škody za 50 miliónov eur. Najväčšie škody krajina utrpela v júli 1999, keď povodne spôsobili škody za zhruba 150 miliónov eur.

Keď nová vláda v roku 2006 zastavila privatizáciu Carga, Slovensko prišlo o príjem 520 miliónov eur, čo bola dohodnutá cena. Ostalo nám miesto toho síce Cargo, ale cena tejto prudko stratovej firmy sa každým rokom prepadala, až dosiahla dnešnú úroveň, ktorá dosahuje mínus niekoľko sto miliónov eur. Záporné hodnoty z toho dôvodu, že dlhy dosahujú podstatne viac, ako je hodnota firmy.

Aj v prípade „vstupu strategického partnera“ príde k odpredaju len tých ako-tak funkčných častí firmy a príjmy nepokryjú pôžičky, ktoré štát (áno, tejto stratovej firme sme požičiavali my, daňoví poplatníci) bude musieť vo zvyšku firmy odpísať.
Slovenský rozpočet tak týmto politickým rozhodnutím (ktoré nič nezmenilo, len privatizáciu odsunulo) prišiel o niekoľko stoviek miliónov eur príjmov.

Nemal by sa premiér preletieť vrtuľníkom skôr nad nákladnými depami?
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards