Americká prizma

Štát s najväčším počtom väzňov na svete odpočúva všetkých svojich obyvateľov. Hovory spolu s internetovou komunikáciou archivuje a podľa potreby priebežne analyzuje.  Nehovorím o komunistickej Číne, ale o USA. Kam sa hrabe Galko. Odpočúval jednu novinárku, za čo ho odvolali. Obama odpočúva všetkých amerických novinárov naraz, a aj tak mu to prejde.

Americká prizma

Vraj je to pre dobro nás všetkých. Môžu za to teroristi. Za 10 rokov od útoku na dvojičky zomrelo na alergickú reakciu po uštipnutí osou alebo včelou dvakrát viac Američanov ako útokom teroristov. Že dotácie na odstraňovanie osích hniezd by možno boli efektívnejšou investíciou naznačuje fakt, že bomby v Bostone vybuchli napriek existencii PRISM a varovaniam ruskej tajnej služby.

Kto nerobí nič zlé, nemá čo skrývať, hovoria obhajcovia programu. Tak si to poďme vyskúšať. Pošlite celému adresáru mail o výške vášho platu. Na vchod vylepte fotky vašich detí s  popisom,  kedy sa kde nachádzajú. Keď už máte v rukách lepiacu pásku, pridajte rovno aj váš chorobopis a plán dovoleniek, kedy nebudete zlodejom zavadzať. Nie, nie, tie dvere na toalete nezatvárať!

Z existencie profilov neobvinených ľudí na štátnych hard diskoch v Utahu vystávajú zaujímavé otázky. Edward Snowden informácie o program zverejnil zadarmo, v  snahe zlepšiť svet. Čo spravia iní štátni zamestnanci v prípade lákavej finančnej ponuky od Číňanov? Mal Obama a jeho tím  prístup k údajom z PRISM počas prezidentskej kampane?

Čerešničkou na torte pokrytectva je nemilosrdný postup amerického štátu proti tým, ktorí vnášajú svetlo do jeho utajovaných aktivít proti vlastným a zahraničným občanom. 26 ročný Manning, ktorý zverejnil video ako americkí vojaci zabíjajú civilistov, sedí v base. Zakladateľ WikiLeaks Assange už rok býva na Ekvádorskej ambasáde lebo mu  hrozí proces, Snowden je v exile. Ale veď kto nerobí nič zlé, predsa nemá čo skrývať!

Sme, 16.6.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards