Richtera podržali najmenšie firmy (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 4.7.2013 Ján Dinga z INESS, vláda môže začať zavedením odvodovej odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových zamestnancov a zrušením minimálnej mzdy.

Richtera podržali najmenšie firmy (Hospodárske noviny)

Firme Autolak Hriň z Lučenca sa tento rok darí. Má viac zákaziek, a preto od júla prijala dvoch nových ľudí. A to cez projekty zamestnávania mladých, ktoré spustilo ministerstvo práce. Podľa manažérky podniku, ktorý zamestnáva osem ľudí, Janky Hriňovej by mladých prijali aj bez peňazí od štátu. „Takto nám to však finančne pomohlo.“ Štát totiž namiesto firiem zaplatí za mladých zamestnancov minimálnu mzdu a odvody. Podnik Autolak Hriň tak na výplatách pre dvoch ľudí za rok ušetrí viac ako desaťtisíc eur.

Finančná injekcia
A práve podobné mikropodniky príspevky štátu na zamestnávanie ľudí využili najviac. Čiže tie, ktoré zamestnávajú menej ako desať ľudí. Dokopy zamestnajú 5 300 ľudí, teda viac ako polovicu zo všetkých zamestnancov dotovaných štátom.

Podľa odborníkov nejde o prekvapenie. Podmienky projektu totiž boli nastavené výhodne, a to aj pre malé podniky. „Finančne je to pre nich veľká úľava,“ povedal prezident Slovenskej asociácia malých podnikov Vladimír Sirotka. Ako dodáva šéfka personálnej agentúry Index Nosluš, podniky vďaka peniazom od štátu dokážu voľnejšie dýchať. A môžu sa zamerať na novú investíciu či rozvoj svojho biznisu. „Sú tak konkurencieschopnejšie.“

Podľa ministerstva práce zohrala rolu aj flexibilita týchto firiem. „Dotačný impulz na vznik nového miesta ich dokáže presvedčiť aj napriek podmienke udržania daného miesta,“ povedal hovorca rezortu Michal Stuška.

Úspechom je udržanie miest
Ako však na druhej strane upozorňujú odborníci – projekt možno pokladať za úspešný až vtedy, ak sa vytvorené miesta podarí firmám udržať dlhšie ako rok a pol. To je totiž obdobie, počas ktorého musia miesto musia udržať, inak by boli nútené štátu vrátiť peniaze. „Navyše, každá podobná podpora vytvára riziko, že sa so štátnou pomocou obsadzujú miesta, ktoré by boli obsadené tak či tak,“ hovorí šéf personálnej agentúry Mcroy Group Luboš Sirota.

Projekt teda podľa neho síce pomáha štátu znižovať momentálnu nezamestnanosť, no riešenie je menej efektívne a drahšie ako systémové zmeny, ktoré by spružnili zamestnávanie. Napríklad podľa analytika Iness Jána Dingu by sa vláda mala zamerať najmä na odstránenie administratívnych bariér pri zamestnávaní. Riešením by podľa neho bola aj nižšia cena práce. „Vláda môže začať zavedením odvodovej odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových zamestnancov a zrušením minimálnej mzdy.“

Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka prehlbuje problém s nezamestnanosťou mladých aj zle nastavený systém výučby v školách. „Nepripravuje absolventov na reálne podmienky trhu práce.“

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 4.7.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards