Normálnu prácu nemajú, no zo štatistík o nezamestnaných vypadli (Sme)
Podľa Jána Dingu z INESS stabilná metodika pri určovaní nezamestnanosti pomáha k reálnejšiemu porovnaniu evidovaných údajov v čase, povedal pre denník SME dňa 29.7.2013.
Štát prikrášľuje údaje o počte nezamestnaných. Dlhodobo nezamestnaných, ktorí pomáhajú upratovať obce, nevykazujú v oficiálnej vládnej štatistike ľudí bez práce.
BRATISLAVA. Menšie obecné služby v Detve prišli nedávno o koordinátora, ktorého robil jeden z tamojších nezamestnaných. Našiel si trvalý pracovný pomer a mesto s ním preto hneď bez problémov ukončilo zmluvu.
„Ak si nájdu prácu, tak sú, samozrejme, uvoľnení. Trvalý pracovný pomer je prvoradý a prednostný,“ hovorí prednosta Mestského úradu v Detve Štefan Slemenský.
Ústredie práce sa napriek tomu tvári, že takto zamestnaných treba považovať za ľudí, ktorí nie sú schopní okamžite nastúpiť do práce.
Uvoľnia ich hneď
Obecné práce sú podľa nich „objektívnou prekážkou pre prijatie do zamestnania“.
„Títo uchádzači sa v aktuálnom čase venujú činnosti, ktorá má zvýšiť ich šance na následné umiestnenia na trhu práce,“ povedal hovorca Ústredia práce Peter Zeman.
Ľudia, ktorí robia na menších obecných službách a dobrovoľníckych službách preto podľa štátu od júla nepatria medzi nezamestnaných, ktorí sú schopní okamžite nastúpiť do práce.
„Prvoradé je, aby si ľudia pri pomocných prácach našli trvalé miesto. Vtedy im mesto vyjde v ústrety,“ hovorí detviansky prednosta Slemenský.
Títo ľudia si však prácu nájdu málokedy, väčšinou nemajú potrebnú kvalifikáciu.
Menšie služby v mestách či obciach robia dlhodobo nezamestnaní, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi. V obci zametajú, posypávajú cesty či polievajú kvety.
Zmenili čísla
Po zmene výpočtu, ktorú preradením týchto ľudí spravilo ústredie práce, sa zmenila aj júnová miera evidovanej nezamestnanosti.
Tá po novom oproti máju mierne klesala. Národná banka Slovenska tvrdí, že ak by sa metodika nezmenila, rástla by nezamestnanosť o 0,2 percentuálneho bodu.
Ústredie práce sa bráni, že po zmene je štatistika reálnejšia.
Skúsenosti obcí sú však iné. „Ukončíme dohodu o menších obecných službách a môže nastúpiť do práce,“ hovorí aj starosta obce Padarovce Attila Szabó.
Zamestnáva 27 ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní. „Máme aj ľudí, čo nepracovali šesť či sedem rokov,“ hovorí.
Aj popri obecných prácach si títo ľudia môžu hľadať prácu. „Dvakrát do týždňa robia po päť hodín, a potom majú čas,“ hovorí Szabó. Chodia sa aj hlásiť na úrady práce, ktoré im tiež môžu nájsť vhodnú prácu na trvalý pomer.
Problém s uvoľnením nemá ani starosta obce Jaklovce Pavol Kuspan. Aj keď sa mu ešte nestalo, že by si niekto z obecných služieb prácu našiel. „Každému, kto si nájde prácu, vyjdeme v ústrety. Je to pre neho výhodnejšie,“ dodáva.
Analytik: Môže ísť o umelú zmenu štatistiky
Ústredie práce by podľa Národnej banky malo hovoriť o štatistike podľa novej aj starej metodiky.
BRATISLAVA. Stabilná metodika pri určovaní nezamestnanosti pomáha podľa analytika INESS Jána Dingu k reálnejšiemu porovnaniu evidovaných údajov v čase.
Zmena v metodike výpočtu môže mať totiž veľký vplyv na konečné hodnoty.
Aj Národná banka Slovenska hovorí, že by malo Ústredie práce informovať o štatistike pred a po metodickej zmene.
Aby sa mohli údaje porovnávať medziročne či medzimesačne. Ak by sa použila stará metodika, v júni by bola miera evidovanej nezamestnanosti podľa Národnej banky o 0,2 percentuálneho bodu vyššia ako podľa novej metodiky.
INEKO upozorňuje, že zmena prichádza práve v čase, keď nezamestnanosť mierne rastie. „Pričom po zmene metodiky akože mierne klesá, čím sa nedávno pochválil aj premiér,“ hovorí analytik Peter Goliaš.
Načasovanie je podľa neho „čudné“. „Na prvý pohľad sa mi skôr zdá, že ide o umelú a účelovú zmenu,“ dodáva.
Ministerstvo práce aj Ústredie práce tvrdia, že metodická zmena prispela k tomu, že štatistika je reálnejšia. Metodiku pripravuje ministerstvo práce. To tvrdí, že zmenu si nevypýtala vláda, aby si zlepšila štatistiku.
Ďalšie zmeny v metodike sa podľa Ústredia práce nepripravujú.
Veronika Folentová