Minimálna mzda môže byť 345 eur (Sme)
V zóne, ktorú ovplyvňuje minimálna mzda, je podľa analýzy INESS v súčasnosti približne stotisíc zamestnaných a 300-tisíc nezamestnaných, spomína alaýzu INESS o minimálnej mzde denník Sme dňa 1.8.2013.

Najnižší plat by od budúceho roka mohol stúpnuť o osem eur. Je to menej ako vlani.
BRATISLAVA. Minimálna mzda sa bude zvyšovať aj budúci rok, no malo by to byť o nižšiu sumu ako tento rok.
Ministerstvo práce ešte o konkrétnej sume hovoriť nechce, no predpokladá sa, že porastie o 2,4 percenta, čo je približne osem eur. Na výplatnej páske by ľudia mali nájsť v hrubom najmenej 345 eur.
O minimálnej mzde by malo ministerstvo s odbormi a zamestnávateľmi rokovať 12. augusta. Oficiálny návrh ministerstva ešte nedostali firmy ani odborári.
V zóne, ktorú ovplyvňuje minimálna mzda, je podľa analýzy INESS v súčasnosti približne stotisíc zamestnaných a 300-tisíc nezamestnaných.
Firmy: Ohrozujú miesta
Ministerstvo návrh zvýšenia nekomentuje, pretože ešte oficiálne rokuje s odborármi a zamestnávateľmi.
Od vlády treba podľa ministerstva očakávať návrh „o reálnu a racionálnu sumu, ktorá zohľadňuje možnosti súčasnej slovenskej ekonomiky“.
Zamestnávatelia nechcú žiadne zvýšenie. Zvyšovanie minimálnej mzdy podľa nich nie je vhodné. „Štát musí počítať so stratou pracovných miest,“ hovorí Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov Slovenska.
Najviac ohrození sú podľa nich ľudia, ktorí už dnes zarábajú na hranici minimálnej mzdy.
Ide o ľudí, ktorí majú po strate práce veľké problémy nájsť si novú. Machunka hovorí, že môže ísť o ľudí nad 50 rokov, ktorí majú základné vzdelanie. Pripomína, že ak by k tomu došlo, znamenalo by to aj záťaž pre štátny rozpočet.
Ministerstvo: Práca závisí od zákaziek
Ministerstvo oponuje. Tvrdí, že prácu berie nedostatok zákaziek, nie zvyšovanie minimálnej mzdy o pár percent. Rovnaké argumenty majú aj odbory.
Na pracovné miesta vplývajú investície a zákazky. Zamestnávatelia podľa nich nemajú argumenty na to, aby sa minimálna mzda nemohla zvyšovať.
Odbory navrhovali, aby sa zvýšila o osem percent. Znamenalo by to, že firmy by museli platiť zamestnancom aspoň o 27 eur viac ako teraz, teda zhruba 365 eur.
„Je to suma, ktorá by zabezpečila minimálnu mzdu, s ktorou by človek nespadol pod hranicu chudoby,“ odôvodňuje šéf odborového združenia KOVO Emil Machyna. Vyjednávanie budú chcieť tlačiť k čo najbližšej sume.
Rast určí vzorec
Aj keď ministerstvo nechce sumu komentovať, odborári tvrdia, že o 2,4 percenta by sa musela zvýšiť už len podľa zákona.
Ten hovorí, že k minimálnej mzde sa má pripočítať index medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve.
Ministerstvo má pri určovaní rastu minimálnej mzdy brať do úvahy aj vývoj spotrebiteľských cien, zamestnanosti či životného minima.
Veronika Folentová