Čo s minimálnou mzdou? Padajú návrhy na zvýšenie aj zrušenie (Aktualne.sk)

Ako povedal pre portál Aktualne.sk dňa 1.8.2013 Ján Dinga z INESS, minimálna mzda neznižuje chudobu plošne, ale selektívne. Jednej skupine nízkopríjmových zamestnancov síce pomáha, poškodzuje však ľudí, ktorí v jej dôsledku prídu o prácu, respektíve si nevedia nájsť zamestnanie kvôli nižšiemu dopytu po práci zo strany zamestnávateľov

Čo s minimálnou mzdou? Padajú návrhy na zvýšenie aj zrušenie (Aktualne.sk)

BRATISLAVA - Zvýšte minimálnu mzdu, pretože v momentálnej výške posiela ľudí pod hranicu chudoby. Zrušte minimálnu mzdu, lebo spôsobuje rast nezamestnanosti, a to najmä v regiónoch, kde je práce najmenej. Na to, ako by mala vyzerať minimálna mzda, sú protichodné názory. Na jednej strane sú odborári, na druhej niektorí analytici a predstavitelia firiem.

Najnižšia mzda, ktorú poberajú slovenskí zamestnanci, predstavuje tento rok 337,70 eura. Od budúceho roka sa má ešte zvýšiť. O koľko stúpne, zatiaľ nie je známe. "Rezort práce má záujem  na zvýšení minimálnej mzdy o reálnu a racionálnu sumu, ktorá zohľadňuje možnosti súčasnej slovenskej ekonomiky," odkázali z tlačového oddelenia ministerstva práce.
Na hranici chudoby

Predstavitelia odborárov žiadajú, aby minimálna mzda bola vyššia ako je hranica chudoby. Tá momentálne predstavuje 315 eur mesačne v čistom. Odborári preto navrhli, aby sa najnižšia mzda zvýšila až o osem percent, teda na 364,70 eura. Po odrátaní daní a odvodov by príjem podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov Jozefa Kollára predstavoval práve 315 eur.

Zvýšenie minimálnej mzdy však podľa analytika inštitútu INESS Jána Dinga chudobe nezabráni. „Neznižuje chudobu plošne, ale selektívne. Jednej skupine nízkopríjmových zamestnancov síce pomáha, poškodzuje však ľudí, ktorí v jej dôsledku prídu o prácu, respektíve si nevedia nájsť zamestnanie kvôli nižšiemu dopytu po práci zo strany zamestnávateľov,“ vysvetľuje Dinga.

Vysoká nezamestnanosť

To, že rast minimálnej mzdy zvyšuje nezamestnanosť, tvrdí aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Zvyšovanie najnižších platov preto odmieta. "Časť pracovníkov rast minimálnej mzdy posunie mimo oficiálny pracovný trh,“ obáva sa tajomník RÚZ Martin Hošták.

Predstavitelia zamestnávateľov v minulosti viackrát navrhovali najnižší plat úplne zrušiť. Podobného názoru sú aj analytici INESS. Tí navrhujú znížiť minimálnu mzdu na jedno euro.

„Ak už minimálna mzda existuje, tak pri stanovení jej výšky je nutné prehodnotiť všetky reálne dopady na ekonomiku a to najmä na konkurencieschopnosť podnikov či na tvorbu, respektíve zánik pracovných miest. Neadekvátny zásah do výšky minimálnej mzdy smerom nahor môže totiž ekonomike skôr uškodiť,“ dodáva analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
 

Stanislava Luppvá

Aktualne.sk, 1.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards